Νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο… ατελείωτο ματς η Μακάμπι!

Για την πρεμιέρα του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης»

Συγκλονιστική η πρεμιέρα του φετινού τουρνουά της Κύπρου «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Οι Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ερυθρός Αστέρας χρειάστηκαν... 50 λεπτά, με τους Ισραηλινούς να επικρατούν 112-109, στη δεύτερη παράταση.

Πρώτος σκόρερ για την «ομάδα του λαού» ήταν ο Μπόνζι Κόλσον με 18 πόντους, ενώ άλλους 17.π είχε ο Ρομάν Σόρκιν. Τρομερή επίδοση από τη Μακάμπι στα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς είχε 24 και 23 αμυντικά!

Από τους «ερυθρόλευκους», ξεχώρισαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Λούκα Μίτροβιτς με 23 πόντους ο καθένας, με τον Ρόκας Γκιεντράιτις να προσθέτει 22π.

Ελαφρώς καλύτερο ξεκίνημα από τη Μακάμπι στην αναμέτρηση, πηγαίνοντας το 7-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα ήρθε με τον Μίτροβιτς, ο οποίος τον ώθησε σε επιμέρους σκορ 2-9, για το +4 (9-13), στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (13-20).

Με απανωτές καλές άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο μπήκε η Μακάμπι στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας αρχικά σερί 8-0 για το προβάδισμα (21-20), ενώ συνεχίζοντας έτσι έφτασε στο +5 (31-26), στο 14’. Έκτοτε, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν (33-33), αλλά τους Ισραηλινούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μπροστά (44-43).

Καλύτερο ξεκίνημα από τους Ισραηλινούς στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να πάνε στο +6 (53-47). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν αρχικά για την ισοφάριση (53-53) με τον Χάνγκα να τους δίνει το προβάδισμα (61-62), αλλά τον Μπόλντγουιν να διαμορφώνει το 63-62 με καλάθι στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

Με το καλάθι του Λάζιτς μπήκε ο Ερυθρός Αστέρας στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά τη Μακάμπι να απαντά με σερί 10-0, για το +9 (73-64), στο 33’. Με μπροστάρη τον Νέντοβιτς οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στον πόντο (74-73) και με τον ίδιο να έχει «ζεσταθεί» έξω από τα 6,75μ. πήγαν στο +2 (82-84), στο 39’. Στη συνέχεια, ο Λορέντζο Μπράουν ισοφάρισε (84-84), με τον Γκιεντράιτις να αστοχεί σε τρίποντο και έτσι το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Με σερί 4-0 από τον Μπόλντγουιν ξεκίνησε η Μακάμπι στο έξτρα πεντάλεπτο (88-84), με την ομάδα του Ιβάνοβιτς να επιστρέφει και να περνάει ξανά μπροστά (90-91), στο 43’. Οι Ισραηλινοί απάντησαν με απανωτές άμυνες για το +3 (94-91), αλλά οι χαμένες βολές τους και οι Νέντοβιτς και Ντος Σάντος ισοφάρισαν (95-95), στα 7,5’’ πριν από τη λήξη. Ο Βραζιλιάνος γκαρντ κέρδισε το επιθετικό φάουλ από τον Ριβέρο στα 3,8’’ και με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει λάθος στην τελευταία επίθεση, το ματς πήγε σε δεύτερη παράσταση.

Με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ, η Μακάμπι ξέφυγε αρχικά στο +4 (102-98), ενώ ο Σόρκιν την έστειλε στο +7 (107-100), στο 48’. Στον εναπομείναντα χρόνο η «ομάδα του λαού» είχε τον έλεγχο και πήρε τη νίκη με το τελικό 112-109.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 44-43, 63-62, 84-84 κ.δ., 95-95 α’ παρ., 112-109 β’ παρ.

Διεθνή / Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση