Την… έσπασαν στους Ρόκετς οι Τζαζ!

Break στην έδρα των Ρόκετς έκαναν οι Τζαζ, επικρατώντας 116-108 στο Χιούστον και ισοφάρισαν 1-1 τη σειρά

«Έσπασαν» την έδρα των Ρόκετς οι Τζαζ! Η ομάδα της Γιούτα (χωρίς τον Ρούμπιο και πάλι στη σύνθεσή τους) επικράτησε 116-108 στο Χιούστον και ισοφάρισε τη σειρά για τα ημιτελικά της Δύσης σε 1-1. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει οριστεί για τα ξημερώματα του Σαββάτου (05:30) στην «Vivint Smart Home Arena».

Ανώτεροι ήταν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, που είδαν τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση στην τρίτη περίοδο, που δεν ήταν αρκετή για να τους δώσει τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ινγκλς με 27 πόντους, ενώ οι Μπαρκς και Μίτσελ (11 ασίστ) είχαν 17 και οι Γκομπέρ-Κρόουντερ από 15. Στην αντίπερα όχθη, οι Χάρντεν πέτυχε 32 πόντους με 9/22 σουτ συνολικά (2/10 τρίποντα) και 12/13 βολές, συν 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 36 λεπτά. Ο Πολ ακολούθησε με 23, ο Καπέλα είχε 21 και ο Γκόρντον 15.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-36, 55-74, 85-96, 108-116