Σούπερ Ντόντσιτς-Ίρβινγκ χάλασαν στο τέλος το ντεμπούτο Γουεμπανιαμά

Έκπληξη από Χόρνετς απέναντι σε Χοκς.

Το ντέρμπι του Τέξας ήταν… ντέρμπι ως το τέλος, με τους Μάβερικς να νικούν 126-119 στο Σαν Αντόνιο και να χαλούν το ντεμπούτο του Βίκτορ Γουεμπανιαμά με τους Σπερς. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν 119-118, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο ανέλαβαν δράση ο Λούκα Ντόντσιτς και ο Κάιρι Ίρβινγκ «καθαρίζοντας» το ματς.

Ο Σλοβένος έκανε τριπλ-νταμπλ με 33 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Ίρβινγκ πρόσθεσε 22 και 6 ασίστ, αν και με μόλις 1/9 τρίποντα. Το νούμερο «1» του ντραφτ έπαιξε για 23 λεπτά έχοντας 15 πόντους (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 0/1 βολή), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 5 λάθη.

Οι Χιτ έδειξαν τάσεις αυτοχειρίας, αλλά επικράτησαν 103-102 των Πίστονς. Προηγούνταν εννιά λεπτά πριν το τέλος με +19, αλλά χαλάρωσαν και λίγο έλειψε να χάσουν, αλλά το σουτ του Κέιντ Κάνιγχαμ στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 22 και ο Τζίμι Μπάτλερ 19 πόντους για τους πρωταθλητές της Ανατολής.

Οι Χόρνετς έκαναν την έκπληξη και παρότι θεωρούνται από τις… χειρότερες ομάδες της λίγκας επικράτησαν 116-110 των Χοκς με 25 πόντους του Πι Τζέι Γουάσινγκτον και τον ρούκι Μπράντον Μίλερ να σημειώνει 8 από τους 13 πόντους του στην τελευταία περίοδο. Ο Τρέι Γιανγκ είχε μεν 23 πόντους αλλά με μόλις 4/19 σουτ για τους Χοκς.

Εντυπωσιακοί οι Πέισερς, με το νέο απόκτημα Μπρους Μπράουν να έχει 24, τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον 20 πόντους και τη νίκη επί των Μπλέιζερς να έρχεται άνετα με 143-120.

Το Ορλάντο διέλυσε με 116-86 τους Ρόκετς έχοντας κορυφαίους τους Κόουλ Άντονι και Φραντς Βάγκνερ με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.