Ο Τέιτουμ «καθάρισε» στην 4η περίοδο για τους Σέλτικς

Χάλασε το ντεμπούτο του Ρίβερς στους Μπακς

Με τον Τζέισον Τέιτουμ να σκοράρει 12 από τους 26 πόντους στην 4η περίοδο, οι Σέλτικς κατάφεραν να επικρατήσουν 118-112 των Πέλικανς στο «TD Garden».

Ο Τζέιλεν Μπράουν έκανε double-double με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τζρου Χολιντέι και ο Ντέρικ Γουάιτ είχαν 20 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Πρώτος σκόρερ για τη Νέα Ορλεάνη ήταν ο Μπράντον Ίνγκραμ με 28 πόντους, που είχε 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Ζάιον Γουίλιαμσον τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους.

Με το… αριστερό ξεκίνησε η θητεία του Ντοκ Ρίβερς στο Μιλγουόκι, καθώς οι Μπακς ηττήθηκαν με 113-107 από τους Νάγκετς μέσα στο Ντένβερ.

Εκείνος που χάλασε το ντεμπούτο του Αμερικανού κόουτς στον πάγκο των φιλοξενούμενων ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος είχε triple-double με 25 πόντους, 16 ριμπάουντ και 12 ασίστ, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 35 πόντους για τους νικητές.

Ο Σέρβος σέντερ είχε 10/25 εντός πεδιάς και 1/6 τρίποντα, με τον Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ να σκοράρει 13 πόντους και ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ να τελειώνει τον αγώνα με 10 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, από τη μεριά του, ήταν «διπλός» με 29 πόντους (10/18 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε επίσης 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα, 2 λάθη και 4 φάουλ. Τον Έλληνα σούπερ σταρ ακολούθησαν ο Μπρουκ Λόπεζ με 19 πόντους και ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 18 πόντους και 5 ασίστ. Τα «ελάφια», τα οποία τώρα έχουν χάσει δύο από τα τελευταία έξι παιχνίδια τους, πηγαίνουν στο Πόρτλαντ για να αντιμετωπίσουν τους Μπλέιζερς.

Το ντεμπούτο του Ρίβερς σε εντός έδρας παιχνίδι θα γίνει στις 9 Φεβρουαρίου, όταν οι Μπακς θα υποδεχθούν τους Τίμπεργουλβς στο «Fiserv Forum» μετά από το road trip των πέντε αγώνων που έχουν αυτή την περίοδο.