Ίδρωσαν αλλά νίκησαν τους Πίστονς οι Μπακς

Με καυτό Λίλαρντ

Όρεξη για... ζημιές είχαν στην εντός έδρας αναμέτρηση με τους Μιλγουόκι Μπακς οι Ντιτρόιτ Πίστονς, που εντέλει λύγισαν με 141-135 από την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα «ελάφια» ο Λίλαρντ, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 45 πόντους και έντεκα ασίστ, με τον Greek Freak να αγγίζει το τριπλ νταμπλ μετρώντας 31 πόντους, δέκα ριμπάουντ και εννέα ασίστ.

Από την άλλη, πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Μπερκς, με 33 πόντους, ενώ στους 22 σταμάτησε ο Τόμπσον.

Το ματς είχε υψηλό ρυθμό και σκορ εξαρχής, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 38-34 υπέρ των Πίστονς.

Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε μέχρι και στο +9 κατά τη διάρκεια του δεύτερου δωδεκαλέπτου, ωστόσο οι Μπακς επέστρεψαν στο ματς και πήγαν στην ανάπαυλα όντες μπροστά με τρεις πόντους (70-67).

Τα «ελάφια» είχαν μόνιμα το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και στο +11, ωστόσο οι Πίστονς έβρισκαν πάντοτε τον τρόπο να ξαναμπούν στο ματς.

Εντέλει, η τελευταία περίοδος εξελίχτηκε σε θρίλερ μέχρι τα μισά της, με την ομάδα του Ντιτρόιτ να φτάνει μέχρι και σε διαφορά τεσσάρων πόντων, ωστόσο στην τελική ευθεία μίλησαν Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ, που με συνεχόμενους πόντους οδήγησαν τους Μπακς στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-34, 67-70, 98-103, 135-141