Επικό ματς με όργια Λεμπρόν-Κάρι και νικητές τους Λέικερς

Οι Λέικερς πήραν ένα επικό παιχνίδι κόντρα στους Γουόριορς με 145-144 μετά από δύο παρατάσεις

Σε ένα από τα καλύτερα φετινά ματς στο ΝΒΑ, οι Λέικερς λύγισαν με 145-144 τους Γουόριορς στο Σαν Φρανσίσκο μετά από δύο παρατάσεις και εδραίωσαν την παρουσία τους στα play in, ενώ οι ηττημένοι έχασαν κι άλλο έδαφος.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 36 πόντους, 20 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε 48 λεπτά, ενώ πέτυχε και δύο βολές που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα 1,2’’ πριν το τέλος. Ο Στεφ Κάρι είχε 46 πόντους με 9/21 τρίποντα, ενώ έστειλε το ματς στην παράταση με δύσκολο λέι απ και 5,2’’ πριν τη λήξη είχε βάλει μπροστά την ομάδα του με τρίποντο (144-143).

Οι Νάγκετς επιβλήθηκαν 111-105 των Σίξερς με τον Νίκολα Γιόκιτς να μετρά 26 πόντους, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ εκμεταλλευόμενος την απουσία του Τζοέλ Εμπίντ λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Οι εντυπωσιακοί Κλίπερς έφτασαν τις πέντε σερί νίκες περνώντας με 115-96 από τη Βοστώνη, στη δεύτερη εντός έδρας ήττα των Σέλτικς σε 22 αγώνες. Ο Κογουάι Λέοναρντ είχε 26 πόντους σε μόλις 29 λεπτά, ενώ ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 17 πόντους για την ομάδα του LA, που έκανε ένα σερί 21-0 στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 21 πόντους για τους γηπεδούχους, που σούταραν 10/40 τρίποντα.

Οι Τίμπεργουλβς έπεσαν από την κορυφή της Δύσης χάνοντας με 113-112 από τους Σπερς. Ο Ντέβιν Βάσελ με 23 και ο Βίκτορ Γουεμπανιαμά με 22 πόντους ξεχώρισαν, ενώ ο Άντονι Έντουαρντς είχε 32 πόντους και 12 ασίστ.

Μεγάλη νίκη, τρίτη σερί, πέτυχαν οι Κινγκς στο Ντάλας με 120-115. Ο ΝτιΆαρον Φοξ είχε 34 πόντους, άλλους 20 πρόσθεσε ο Χάρισον Μπαρνς, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ για το Σακραμέντο, που έπαιξε ξανά χωρίς τον τραυματία Σάσα Βεζένκοφ. Μια μέρα μετά τους 73 πόντους που πέτυχε, ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε το ένατο φετινό του τριπλ-νταμπλ με 28 πόντους, 17 ασίστ και 10 ριμπάουντ σε 46 λεπτά, ωστόσο είχε μόλις 9/26 σουτ.

Πηγή: sportfm.gr

NBA: Τελευταία Ενημέρωση