«Βασιλιάς» στη Βοστόνη είναι ο Τόμας!

Μετά από δύο ήττες στο Κλίβελαντ οι Σέλτικς πήραν την εκδίκησή τους στην έδρα τους. Επικράτησαν 103-99 των πρωταθλητών, Καβαλίερς με τον Αϊζάια Τόμας να ντύνεται «βασιλιάς» και να κλέβει την παράσταση από τον Λε Μπρον Τζέιμς.

Ο Τόμας τελείωσε το ματς με 31 πόντους και πέντε ασίστ έχοντας σημαντική βοήθεια από τον Κράουντερ ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ και τον Αλ Χόρφορντ ο οποίος είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ο Τζέιμς είχε 28 πόντους, 13 ριμπάουντ, και 10 ασίστ, με τον Ίρβινγκ να σημειώνει άλλους 28 πόντους. Ο Ντερόν Γουίλιαμς στην πρώτη του εμφάνιση έμεινε στους 4 πόντους με 2/8 σουτ, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ από την αρχή του αγώνα με τους Καβς να έχουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια ανέβασαν στους 9 τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι λίγο αργότερα «ξύπνησαν» και έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο μόλις έναν πόντο πίσω στο σκορ.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν μαζί στο σκορ με τους Σέλτικς όμως να παίρνουν «κεφάλι» (101-99) στο σκορ 30 δεύτερα πριν τη λήξη με δύο εύστοχες βολές του Τόμας. Οι Ίρβινγκ και Γουίλιαμς αστόχησαν στα σουτ που έκαναν, ο Κράουντερ ευστόχησε στις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 103-99.

Την ίδια στιγμή ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπορούσε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη (98-110) απέναντι στους Νάγκετ. Πλησίασε το νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κοψίματα και 6 λάθη σε 34 λεπτά αλλά ο Γιόκιτς ήταν μακράν καλύτερος του Έλληνα άσου και ο καλύτερο του αγώνα. Ο σέντερ των Νάγκετς σημείως το 4ο φετινό του triple-double, και το δεύτερο στη σειρά, με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Καλοί ήταν και οι Γκαλινάρι με 22 και Χάρις με 14 πόντους.