«Γονάτισε» τη Γαλλία και μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης η Βουλγαρία!

Μέσα από την καλή της άμυνα στα τελευταία λεπτά, η Βουλγαρία νίκησε 74-68 τη Γαλλία και μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης για το παγκόσμιο Κύπελλο, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 3-4.

Στην πρώτη της ήττα στα «παράθυρα» υποχρέωσε τη Γαλλία η Βουλγαρία, καθώς τη νίκησε 74-68 και παράλληλα εκείνη μπήκε σε τροχιά πρόκρισης στο παγκόσμιο Κύπελλο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μποστ και Ντιμιτρόφ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον Μαρίνοφ να είχε 13. Άστοχος, αλλά αρκετά… χρήσιμος ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, ο οποίος σε 34:55’’ είχε 9 πόντους (με 4/14 σουτ), 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Από τους «τρικολόρ», που έπεσαν στο 6-1, ξεχώρισε ο Μπατούμ με 17 πόντους, ενώ από 13 είχαν οι Τζάκσον και Λακόμπ.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τη Βουλγαρία να έχει το προβάδισμα και να το διατηρεί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-23). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-44.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 35’ (66-66). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Βουλγαρία έβγαλε κάποιες καλές άμυνες, με αποτέλεσμα να πάει στο +6 (72-66) και στο τέλος να πάρει τη νίκη με 74-68!

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 45-44, 59-58, 74-68

Διεθνή / Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση