Τι ματς Θεέ μου! Η Ρεάλ λύγισε την Εφές στην τέταρτη παράταση με το μυθικό 130-126!

Να μην τελείωνε ποτέ! Ρεάλ Μαδρίτης και Εφές, χάρισαν στο κοινό το ωραιότερο ματς στην ιστορία της Euroleague, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να επικρατεί στην 4η παράταση

Δυστυχώς τελείωσε το πιο συναρπαστικό ματς στην ιστορία της Euroleague!

Σε μια τιτανομαχία που διήρκησε τρεις ολόκληρες ώρες στη Μαδρίτη, Ρεάλ και Εφές, έσπασαν κάθε ρεκόρ σκοραρίσματος, με το ματς να κρίνεται στην 4η παράταση και τη «βασίλισσα» να επικρατεί με το μυθικό 130-126 για τη 19η αγωνιστική!
Aπίθανο ματς από τον Μούσα ο οποίος σκόραρε 40 πόντους και πήρε 45 στο σύστημα αξιολόγησης, με τον Λάρκιν να πετυχαίνει 32 πόντους για την ομάδα του Τσαν σε 53:11 συμμετοχής!

Ιστορικό ματς στη Μαδρίτη, καθώς οι 256 πόντοι που επιτεύχθηκαν, άφησαν στη δεύτερη θέση το τρομερό ματς του Παναθηναϊκού με τη Φορτιτούντο στη Μπολόνια τη σεζόν 2003/04, που είχε... σταματήσει στο 118-114 υπέρ των «πρασίνων».

Mε αυτόν τον τρόπο η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε μετά χιλίων κόπων και βασάνων την ήττα από την Μπαρτσελόνα και παρέμεινε στην κορυφή με ρεκόρ 17-2, την στιγμή που η Εφές έπεσε στο 7-12.

Δυνατή εκκίνηση στο πρώτο δεκάλεπτο με τη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ, με τη διαφορά να κυμαίνεται στα επίπεδα των τριών με πέντε πόντων με το μίνι-ξέσπασμα των Μαδριλένων προς το τέλος να τους δίνει το δικαίωμα να πάνε μπροστά στο σκορ 25-18 μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Εφές έβγαλε αντίδραση και με τους Λάρκιν και Πλάις, να έχουν την πρωτοκαθεδρία στο σκοράρισμα το σκορ έφτασε στο 25-25. Οι γηπεδούχοι ωστόσο είχαν απάντηση και παρότι η ομάδα του Τσαν έμενε κοντά, έφυγαν στο +5 (38-33) με το τρίποντο του Τόμπσον να είναι αυτό που έστειλε το ημίχρονο στο 38-36.

Από εκεί και μετά το ματς έγινε... ροντέο με την Εφές να βγάζει «λαγούς» από το καπέλο και να φέρνει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 υπέρ της (40-47) και εν συνεχεία στο +10 (43-53). Παρόλα αυτά η Ρεάλ με ένα επί μέρους 10-0 ισοφάρισε και εν τέλει κατάφερε να πάει στο τέταρτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 64-61.

Οι παίκτες του Ματέο, με τον Μούσα και τον Ταβάρες να πρωταγωνιστούν, έφεραν τη Ρεάλ στο +3 (71-68) όμως η Εφές με τον Οτούρου να μπαίνει στην εξίσωση και τον Λάρκιν να είναι... αμετακίνητος από το παρκέ, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ 71-76 σχεδόν δυο λεπτά πριν το τέλος.

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με τη Ρεάλ να επιστρέφει από το -5 και να ισοφαρίζει με τις δυο βολές του Μούσα στέλνοντας το ματς στην παράταση (81-81).

Και κάπως έτσι άρχισε να γράφεται, με τα πιο χρυσά γράμματα, η ομορφότερη ιστορία στο βιβλίο της Euroleague. Με το 10-10 επί μέρους στην πρώτη παράταση το οποίο διαμορφώθηκε από δυο εύστοχες βολές του Λάρκιν, ο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο και οι δυο ομάδες πήγαν σε έξτρα πεντάλεπτο (91-91).

Ωστόσο, ούτε εκεί αναδείχθηκε κάποιος νικητής, αφού η Εφές δεν εκμεταλλεύθηκε την ευστοχία του Λάρκιν και του Τόμπσον με αποτέλεσμα η Ρεάλ να ισοφαρίσε με buzzer beater του Χεζόνια, με τον Κροάτη να στέλνει το ματς σε τρίτη παράταση (102-102).

Στο τρίτο πεντάλεπτο, τα λάθη επικράτησαν όπως και τα challenge, με τον Ταβάρες να κάνει το κάρφωμα μετά από ριμπάουντ σε άστοχη προσπάθεια του Μούσα και με τον Λάρκιν να αστοχεί στο τελευταίο σουτ για το 111-111.

Ωστόσο, το ματς έμελλε να... τερματίσει, στα 60' αγωνιστικά λεπτά, αφού Χεζόνια και Μούσα ανέλαβαν δράση με τον Κροάτη να σκοράρει κρίσιμο τρίποντο και τον Βόσνιο να το... τελειώνει με δύσκολο καλάθι για το τελικό 130-126 που διαμορφώθηκε από τρελό τρίποντο του Λάρκιν.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 38-36, 64-61, 81-81 (κ.α.), 91-91 (1η παρ.), 102-102 (2η παρ.), 130-126

Πηγή: sportfm.gr