Σίγησε τη «Stark Arena» με επικό Χάουαρντ η Μπασκόνια!

Τεράστιο «διπλό»

Τεράστιο «διπλό» για την Μπασκόνια!

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς νίκησε με σκορ 91-90 τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στην κατάμεστη «Stark Arena» και ανέβηκε στο 12-10 στη βαθμολογία, ρίχνοντας τους Σέρβους ακόμη πιο μακριά από την δεκάδα, στο 9-13!

Το ματς ήταν πλήρως ανατρεπτικό, με τους γηπεδούχους να κάνουν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο φτάνοντας μέχρι το +12 (52-40). Παρόλα αυτά, η Μπασκόνια έμεινε ζωντανή και απάντησε με τρίτη περίοδο-έπος, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 26-10 με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν στο +12, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει μια τελική αντεπίθεση χωρίς να προλάβει τελικά.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο «καυτός» Μάρκους Χάουαρντ, που έβαλε 32 πόντους με 7/10 τρίποντα και ήταν ασταμάτητος επιθετικά. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Βάνια Μαρίνκοβιτς με 18 πόντους και Τσίμα Μονέκε με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ βοήθησε με 8 πόντους ο Νίκος Ρογκαβόπουλος. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με 26 πόντους και 5 ασίστ ο τρομερός Γιάγκο Ντος Σάντος.

0

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και πέρασαν μπροστά 5-8 με δύο τρίποντα του Μάρκους Χάουαρντ. Σταδιακά, ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να βρίσκει ρυθμό με τη βοήθεια της έδρας που πήρε... φωτιά, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα 11-0 επιμέρους σκορ για το 16-8 χάρη σε Ντος Σαντος και Μπολομπόι. Κοστέλο και Ρογκαβόπουλος έδωσαν βοήθειες και μείωσαν σε 16-13, όμως Μίτροβιτς και Λάζιτς απάντησαν με τρίποντα για το 22-12. Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε παρά την προσπάθεια του Μαρίνκοβιτς, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 30-20.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια άρχισε να βρίσκει κάποιες λύσεις ώστε να πλησιάσει, με πρωταγωνιστές τους Μονέκε και Ρογκαβόπουλο, που μείωσαν σε 35-28. Ο Κοστέλο έβαλε τρίποντο για το 37-31 και πιστοποίησε την αντίδραση των Βάσκων, όμως ο Χάνγκα άρχισε να δίνει λύσεις στους γηπεδούχους, που ξέφυγαν πάλι με 42-33. Ο Τζαβόντε Σμαρντ έδειξε τις ικανότητές του στο σκοράρισμα με τρίποντο για το 45-36, ενώ ο Γκεντράιτις υπέγραψε το καλό φινάλε του Ερυθρού Αστέρα πριν την ανάπαυλα, με το ημίχρονο να λήγει στο 52-43.

0

Η τρίτη περίοδος είχε διαφορετικό στόρι από τις πρώτες δύο. Ο Χάουαρντ μπήκε... φουριόζος και έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους με δύο τρίποντα, ενώ ο Μονέκε ισοφάρισε γρήγορα γρήγορα σε 54-54. Ο Νταβιντόβατς έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους με τρίποντο για το 57-54, ενώ ο Σμαρτ και ο Γκεντράιτις έβαλαν βολές για το 60-56. Παρόλα αυτά, η αντίδραση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με τον Χάουαρντ να τους βάζει μπροστά με σκορ 60-61 χάρη σε ακόμη ένα τρίποντο. Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο για τους Ισπανούς έκλεισε με δύο ακόμη μακρινά σουτ από Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς για το 62-69.

Η κατάσταση εξελίχθηκε ακόμη πιο αρνητικά για τους Σέρβους, αφού με νέα μακρινά σουτ των Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς, η διαφορά ξέφυγε στο 65-77 υπέρ της Μπασκόνια. Ο Ερυθρός Αστέρας επιχείρησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Ντος Σαντος, που άρχισε να βρίσκει στόχο από παντού, μειώνοντας σε 70-77. Ο Μαρίνκοβιτς απάντησε με τρίποντο για το 70-80, όμως ο Βραζιλιάνος γκαρντ με συμπαραστάτη τον Γκεντράιτις συνέχισε τον... χαβά του, ρίχνοντας τη διαφορά στο 78-82. Μάλιστα, με ένα μεγάλο τρίποντο του Γκεντράιτις, το ματς βρέθηκε στον πόντο (83-84), μέχρι ο Χάουαρντ να δώσει δύο συνεχόμενες λύσεις για το 83-88. O τρομερός Ντος Σάντος έβαλε δύο βολές και εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χάουαρντ μειώνοντας σε 87-88. Ο Μονέκε πήρε κρίσιμο ριμπάουντ και η Μπασκόνια άντεξε παίρνοντας τη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 30-20, 52-43, 62-69, 90-91