Σάρωσε την Μπουντούτσνοστ η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε 89-65 την Μπουντούστνοστ στο Μαυροβούνιο για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 13-1 το ρεκόρ της, αφήνοντας τους πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας στο 3-11 και στην προτελευταία θέση.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως έφτασαν στο 20-31, όμως στην τρίτη περίοδο με διάφορα σερί και επιμέρους έφτασαν στο +12 και στην τέταρτη περίοδο ένα 13-0 σερί τους έφερε στο +24.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Βέσελι με 19 και Λοβέρν με 17 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ερλ Κλαρκ με 15 πόντους. O Κώστας Σλούκας είχε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Η Φενερμπαχτσέ ήταν πολύ εύστοχη από την περιφέρεια, καθώς ευστόχησε σε 15 από τα 27 τρίποντα που επιχείρησε, ενώ είχες και 10 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ από τους γηπεδούχους.

Στην πρώτη περίοδο, το ματς ήταν ντέρμπι και καμία ομάδα δεν μπορούσε να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε στο +11 στο ενάμιση λεπτό στη δεύτερη περίοδο. Στη συνέχεια, οι Βέσελι και Λοβέρν δεν ήταν αποτελεσματικοί μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και οι Μαυροβούνιοι με ένα 10-0 σερί μείωσαν σε 30-31. Ο Σλούκσς άρχισε να ευστοχεί έξω από τη γραμμή των 6.25 και έφερε το 40-40 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Τα τρίποντα του Ντίξον και η άμυνα στην αρχή της τρίτης περιόδου έφεραν το +7 για τους πρωταθλητές Τουρκίας, που έβαλαν σωστά την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι με τους Βέσελι και Λοβέρν και φτάσαμε στο 55-67 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 13-0, έφτασε στο +24 και ποτέ δεν κοίταξε ποτέ πίσω τους αντιπάλους της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 40-40, 55-67, 65-89

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Τζίκιτς): Τζάκσον 7 (1), Σέχοβιτς Σουάντ, Κλαρκ Ε. 15 (1), Κλαρκ Κ. 9, Γκόρντιτς 11 (1), Ομιτς 9 (6 ριμπάουντ), Πόποβιτς 12, Νίκολιτς Ντ. 2

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 8 (2), Μέλι, Μαχμούτογλου 6 (2), Κάλινιτς 8 (2), Σλούκας 11 (3/5 τρίποντα), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 19 (9/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκιουλέρ 2, Ντίξον 9 (3), Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε, Λοβέρν 17 (6 ριμπάουντ)