Πρεμιέρα στο… ρελαντί για τη Φενέρ

Χωρίς να πιεστεί η ιδιαίτερα και με τον Βέσελι κορυφαίο, η Φενέρμπαχτσε συνέτριψε 97-72 την Γκραν Κανάρια, στην πρεμιέρα της στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Τσέχος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Κάλινιτς να είχε 16 πόντους και τους Ντατόμε και Λοβέρν από 12 ο καθένας. Καλή παρουσία και από τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από τους Ισπανούς ξεχώρισαν οι Έβανς και Πάσετσνικς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Από την αρχή η Φενέρμπαχτσε είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, με αποτέλεσμα να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +12 (22-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γκραν Κανάρια βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς συνέχισε το ίδιο… βιολί και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το +14 (49-35).

Ανοικτό και με αρκετά χαλαρές άμυνες ήταν το παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχαναν τον έλεγχο και τη διαφορά και έτσι το τέλος τους βρήκε στο +17 (75-58). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν το πόδι τους στο… γκάζι και στην τέταρτη περίοδο και έτσι κατάφεραν να ξεφύγουν πάνω από τους 20 πόντους, φτάνοντας ακόμη και στο +27 (93-65), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 97-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 49-35, 75-58, 97-72