Πήρε τη ματσάρα επί της Εφές η Βαλένθια

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Αναντολού Εφές στην αναμέτρηση, η οποία χάρη στα «όργια» του Σέιν Λάρκιν και τους οκτώ πόντους του Τούρκου γκαρντ στα πρώτα επτά λεπτά, προηγήθηκε με +6 για το 13-6. Στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου, η Βαλένθια ανέβασε την απόδοσή της και βρήκε εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 18-18, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ροντέο και σε μια κατάσταση «μία σου και μία μου». Ενδεικτικό είναι πως το προβάδισμα άλλαξε χέρια συνολικά 12 φορές (!) με μόλις μία ισοπαλία. Παρά το γεγονός πως πως Αναντολού Εφές βρήκε τέσσερα τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Μπομπουά και Λάρκιν, οι Ισπανοί, «απαντούσαν» με πόντους στη ρακέτα. Κάπως έτσι, οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-43.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, καθώς αμφότερες οι ομάδες ξεδίπλωσαν το επιθετικό ταλέντο τους στο παρκέ της «La Fonteta». Με τρίποντο του Πλάις, η Εφές ξέφυγε με 4 πόντους (44-48) στο 22', με τη Βαλένθια να απαντά άμεσα, παίρνοντας το προβάδισμα με 53-52 στο 24'. Πλάις και Τόμπσον έδωσαν εκ νέου το πάνω χέρι στους φιλοξενούμενους (55-59), την ώρα όπου οι Ισπανοί με ένα γρήγορο σερί 7-2 σερί στο τελευταίο δίλεπτο δια... χειρός Οτζελέγε και Ίνγκλις, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 για το 71-66.

Μάλιστα, με τρίποντο του Ρίβερς στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, οι «νυχτερίδες» πήγαν για πρώτη φορά στο +8 (74-66). Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (78-77), χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να προσπεράσουν στο σκορ, αφού, οι Γιόβιτς, Ρίβερς και Αροστέγκι έστειλαν εκ νέου τη Βαλένθια στο +7 για το 86-79 στο 37' και λίγο αργότερα στο +9 (91-82) στο 39'. Τα δύο τρίποντα του Μπράιαντ στο τελευταίο λεπτό έδωσαν εκ νέου ενδιαφέρον στο ματς (91-88), με τους γηπεδούχους ωστόσο να αποδεικνύονται ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών για το τελικό 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-45, 71-66, 93-88.