ΠΑΟΚ με ψυχή

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με «ξέσπασμα» στην τέταρτη περίοδο 90-81 τη Σαλόν στην Πυλαία για την 11η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA και έφτασε στο 5-6 το ρεκόρ του, μπαίνοντας για τα καλά στο «κόλπο» της πρόκρισης στους «16» σε έναν αμφίβολο δεύτερο όμιλο.

Το ματς είχε πολλές διακυμάνσεις, όμως στην τέταρτη περίοδο τα συνεχόμενα τρίποντα των «ασπρόμαυρων» απάντησαν σε αυτά των Γάλλων και οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασαν στο +11, διατηρώντας το προβάδισμα.

Σε αυτό βοήθησαν σημαντικά οι Τζόουνς με 22 και Ζάρας με 19 πόντους, συνεπικουρούμενοι από τους Χρυσικόπουλο και Κρουμπάλι. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Πινόλτ με 14 πόντους.]

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις με τα γκολ φάουλ στην αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκε 8-2 με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς. Στο 8-6, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 11-0 και προηγήθηκε 19-6 με λύσεις μέσα στη ρακέτα και πρωταγωνιστές τους Τζόουνς και Χρυσικόπουλο και τους πολλούς αιφνιδιασμούς των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου. Όμως, εκεί τα συνεχόμενα τρίποντα των Γάλλων τους βοήθησαν σε επιμέρους σκορ 5-16, με επιθετική πολυφωνία που έφερε το 24-22 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ έκανε 4-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου και έφτασε στο 28-24 και στο 31-26 με τον Ζάρα να πρωταγωνιστεί αυτό το διάστημα. Με νέο 5-0 σερί από περιφέρεια και ρακέτα, ο «Δικέφαλος» έφτασε στο 36-29 με υπεροχή στα ριμπάουντ. Οι Γάλλοι ξαναβρήκαν τις λύσεις με τα τρίποντα και με σερί 6-0 μείωσαν σε 36-35. Οι περιφερειακοί του ΠΑΟΚ με νέο σερί 5-0 έφτασαν στο 41-35. Οι Γάλλοι με δικό τους σερί 5-0 μείωσαν σε 43-42, όμως οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με το προσωπικό 5-0 του Τζόουνς και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 48-42.

Οι Χαραλαμπόπουλος και Κατσίβελης έφτασαν στο +8 και στο +7 για τον ΠΑΟΚ στην αρχή της τρίτης περιόδου με λύσεις από την περιφέρεια. Η Σαλόν με λύσεις, επίσης, από την περιφέρεια ισοφάρισε σε 52-52 και με 4-0 σερί ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 56-52. Εκεί, οι Γάλλοι άρχισαν ξανά τα τρίποντα και με 10-0 σερί έφτασαν στο 56-62 με πρωταγωνιστή τον Χάρις. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με σερί 7-0 έφτασε στο 63-62 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου με τους περιφερειακούς του.

Ο «καταιγισμός» τριπόντων στην αρχή της τέταρτης περιόδου έφερνε εναλλαγές στο προβάδισμα με πολλούς πρωταγωνιστές και πολλές επιθετικές λύσεις και τον Κρουμπάλι να έχει αναλάβει τις επιθετικές πρωτοβουλίες για τον ΠΑΟΚ. Στο 73-73, δύο συνεχόμενα τρίποντα των Χρυσικόπουλου και Τζόουνς έφεραν το 79-73 και το σαφές προβάδισμα στα 3’ πριν τη λήξη. Με νέο 5-0 σερί του «Δικεφάλου» έγινε το 84-73 και οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν ένα ασφαλές προβάδισμα, παρά το 86-81 της Σαλόν με 2-8 επιμέρους σκορ, όμως οι δύο βολές του Κρουμπάλι και το καλάθι του Γκος διαμόρφωσαν το τελικό 90-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-42, 63-62, 90-81