«Μπαμ» της Εφές μέσα στη Βαρκελώνη!

Πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα για την τουρκική ομάδα

Μόνο Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός την… πάτησαν στη Βαρκελώνη, με την Αναντολού Εφές να ήταν συγκεντρωμένη και να επικρατεί 89-85 της Μπαρτσελόνα, για την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα (1-5)!

Με εμφατικό τρόπο έκανε… σεφτέ στη φετινή Ευρωλίγκα η Αναντολού Εφές!

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε… πάρτι στη Βαρκελώνη, όπου Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός γνώρισαν βαριές ήττες, επικρατώντας 89-85 της Μπαρτσελόνα, για την πρώτη της νίκη (1-5).

Σε μεγάλη ημέρα η τριάδα Στίματς (22π.), ΜακΚόλουμ (21π.) και Λέντο (21π.) για τους Τούρκους, ενώ από τους «μπλαουγκράνα» πρώτος σκόρερ ήταν ο Σεραφέν με 19 πόντους, ενώ ο Ερτέλ πλησίασε το νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 9 ασίστ.

Εντυπωσιακή με το «καλημέρα» ήταν η Εφές, με αποτέλεσμα να πάρει σοβαρό προβάδισμα από νωρίς (11-19) και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (15-26). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μία απόσταση… ασφαλείας μέχρι και δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (31-40), με την Μπαρτσελόνα να δείχνει… σφυγμό (35-40), αλλά τον Λέντο να στέλνει την ομάδα του με το +7 (35-42) στα αποδυτήρια.

Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι παίκτες του Περάσοβιτς και στο δεύτερο ημίχρονο, πηγαίνοντας ξανά στο +10 (41-51). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί πίεσαν με τους Οριόλα και Σεραφέν, πλησιάζοντας στο -4 (53-57). Όμως και πάλι, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους «καυτούς» ΜακΚόλουμ και Λέντο για το +12 (55-67), με τον Ερτέλ να διαμορφώνει με δύο βολές το 57-67. Η Εφές όχι μόνο συντηρούσε σταθερά το διψήφιο προβάδισμά της και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά το έφτασε ακόμη και στο +15 (61-76) και παρά την –αργοπορημένη- αντίδραση των γηπεδούχων, πήρε τη νίκη με το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 57-67, 85-89

Πηγή:sport-fm.gr