Με «καυτό» Σλούκα, πέρασε από το Κάουνας η Φενέρ

Με απόλυτο ηγέτη τον Κώστα Σλούκα, που είχε 20 πόντους και 5 ασίστ, η Φενερμπαχτσέ επικράτησε 82-75 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στη Euroleague.

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη Euroleague πέτυχε η Φενερμπαχτσέ. Με απόλυτο ηγέτη τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε 20 πόντους και 5 ασίστ, νίκησε δύσκολα με 82-75 μέσα στο Κάουνας τη Ζαλγκίρις, η οποία υπέστη τη δεύτερη εντός έδρας ήττα της.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 33’ και δεν… ξανακοίταξε πίσω. Με όπλο την άμυνα, την εμπειρία και τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση, πήρε ένα σπουδαίο διπλό, αφήνοντας στους Λιθουανούς μια… γλυκόπικρη γεύση, αφού ναι μεν είχαν τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αλλά και του αγώνα ήταν ο Νέιτ Γουόλτερς, ο οποίος είχε 23 πόντους, αλλά και 6 ασίστ.

Το ματς:

Με μπροστάρηδες τους Γουόλτερς και Μιλάκνις, οι οποίοι πέτυχαν από πέντε πόντους, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 10-4, μετά από δυόμισι λεπτά. Η Φενερμπαχτσέ αντέδρασε και με σερί 8-4, μείωσε σε 14-12, αλλά το δεύτερο φάουλ, με το οποίο χρεώθηκε ο Βέλεσι, ο οποίος αποσύρθηκε στον πάγκο, αποσυντόνισε τους Τούρκους. Οι Λιθουανοί έβαλαν τη μπάλα μέσα στο «ζωγραφιστό» και έφτασαν στο +7 (19-12), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 25-18, χάρη σε τρίποντο του Μιλάκνις στην εκπνοή.

Με ένα γρήγορο 4-0, η Ζαλγκίρις έφτασε στο +11 (29-18 και 31-20), που ήταν η μέγιστη τιμή. Εκφραστής των επιθέσεων ήταν ο Ντέιβις, που πέτυχε και τους έξι πόντους. Η Φενέρμπαχτσε είχε κακές επιλογές στην επίθεση, που μεταφράζονταν σε 7/20 σουτ μετά από 15’ αγωνιστικά λεπτά, ενώ και αμυντικά είχε πολλά κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν σχεδόν στο έπακρο οι γηπεδούχοι. Μάλιστα, με έμμεσο τρίποντο του Γουόλτερς, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (38-22), αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να πάρει τάιμ άουτ. Και ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων, αφού πέτυχαν εννιά αναπάντητους πόντους, μειώνοντας το σκορ σε 38-31. Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε με τους Λιθουανούς να προηγούνται με διαφορά οχτώ πόντων, 42-34.

Με πέντε προσωπικούς πόντους του Σλούκα, σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα, η Φενέρ πλησίασε στους τέσσερις πόντους (47-43). Η τουρκική ομάδα έκλεινε πολύ καλά τους διαδρόμους προς το καλάθι, δυσκολεύοντας και την κυκλοφορία της μπάλας, αναγκάζοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει τάιμ άουτ. Η εικόνα της Ζαλγκίρις βελτιώθηκε και έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση, επανέφερε τη διαφορά στους οχτώ πόντους (54-46), τρία λεπτά πριν τέλος. Όμως, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς «μάζεψαν» εκ νέου τη διαφορά, η οποία ήταν τέσσερις πόντοι (57-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Φενέρ συνέχιζε να αυξάνει την πίεση στην άμυνα και με καθαρό μυαλό στην επίθεση κατάφερε να πλησιάσει στον ένα πόντο (61-60). Μάλιστα, χάρη σε τρίποντο του Ντατόμε, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 61-63 στο 33’. Οι Τούρκοι είχαν βρει ρυθμό, απορυθμίζοντας, παράλληλα, την επίθεση της Ζαλγκίρις και με επιμέρους 19-7 σε έξι λεπτά, ξέφυγαν με οχτώ (64-72). Με δύο τρίποντα από Μιλάκνις και Γουόλτερς, οι Λιθουανοί μείωσαν σε 70-74, αλλά ο σούπερ Σλούκας με δικό του τρίποντο, έκανε το 70-77, δύο λεπτά πριν το τέλος, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Η διαχείριση ήταν άψογη κι έτσι, η ομάδα του Ζοτς έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 75-82.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-34, 57-53, 75-82.