Mε επιθετική πολυφωνία η Φενέρ νίκησε τη Χίμκι

Νίκη για τους Τούρκους

Το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα, σε ισάριθμα ματς κατέκτησε η Φενερμπαχτσέ, με τη νίκη της επί της Χίμκι με 93-85 στην Πόλη, έχοντας διψήφιους έξι παίκτες.

Με πληθωρική εμφάνιση και έξι παίκτες της να βάζουν διψήφιο αριθμό πόντων, η Φενέρ έκανε το δύο στα δύο με 93-85 απέναντι στη Χίμκι. Πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους, ο Μέλι με 16, από 14 είχαν οι Ντίξον και Ντατόμε που καθάρισαν στην τελευταία περίοδο και αφού οι Ρώσοι στο ξεκίνημα της δ’ περιόδου, έκαναν το 66-66. Στους 13 πόντους σταμάτησε ο Κώστας Σλούκας που εκτέλεσε εύστοχα και τα τρία τρίποντα που επιχείρησε, ενώ 12 είχε ο Βέσελι και 10 είχε ο Κάλινιτς. Τρομερός ο Σβεντ με 26 πόντους και 7/12 τρίποντα, είχε άξιο συμπαραστάτη τον Κρόκερ με 17.

Η Φενέρ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Μέλι, Σλούκα και Γκούντουριτς να σημειώνουν τους είκοσι από τους 28 πόντους της Φενέρ στο πρώτο δεκάλεπτο, της έδωσαν τη δυναμική για να ξεφύγει με 28-21 μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο, η τουρκική ομάδα έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, με τον Μέλι να κάνει μεγάλο ματς και να δίνει αέρα 10 πόντων στο 17’ (50-40), σημείο στο οποίο έφτασε τους 16 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο έκλεισε την διαφορά στο +11 στο πρώτο ημίχρονο για λογαριασμό των Τούρκων που προηγήθηκαν με 54-43.

Στην γ΄περίοδο η Χίμκι μπήκε αποφασισμένη να επιστρέψει στο παιχνίδι και ένα σερί 10-0, με οκτώ πόντους από τον Αλεξέι Σβεντ μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή, αφού δεν επέτρεψε ούτε πόντο στα πρώτα 4:35 της περιόδου στην τουρκική ομάδα, με το σκορ να πηγαίνει στο 54-53. Από εκείνο το σημείο και μετά η Φενέρ σε αυτό το δεκάλεπτο, μπόρεσε να ανεβάσει τη διαφορά το πολύ μέχρι τους πέντε πόντους, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 66-63.

Στην εκκίνηση της 3ης περιόδου ο Κρόκερ θα ισοφαρίσει σε 66-66 με σουτ τριών πόντων, για να ακολουθήσει ένα επιμέρους 11-4 με τρία τρίποντα από τον Μπόμπι Ντίξον που έφερε το ματς στο 77-70 και να δώσει ξανά μαξιλάρι ασφαλείας για τη Φενέρ. Ο Κρόκερ με δύο απανωτά καλάθια κράτησε στο παιχνίδι τη Χίμκι για το 77-74, στα 3:57 πριν το τέλος. Με δύο βολές του Βέσελι και ένα τρίποντο του Ντατόμε με την είσοδο στο τελευταίο τρίλεπτο, η Φενέρ ξαναπήγε τη διαφορά στο +8, με 82-74. Ο Ντίξον με τρίποντο στα 45.5’’ πριν το φινάλε υπέγραψε τη νίκη της Φενέρ με το 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 54-43, 66-63, 93-85

Φενέρ: Μέλι 16 (1), Μαχμούτογλου, Ένις 5, Κάλινιτς 10, Σλούκας 13 (3/3 τρίποντα), Γκούντουριτς 5(1), Βέσελι 12, Γκιουλέρ, Ντίξον 14(4), Ντατόμε 14(2), Λοβέρν 4

Χίμκι: Σβεντ 26 (7/12 τρίποντα), Μποστ 8(2), Κρόκερ 17(3), Μάρκοβιτς 3(1), Γκιλ 10(2), Ζούμπκοφ, Τζένκινς 3(1), Τόμας 6, Μίκι 12