Κονσέρτο… για πολυβόλα στη Βαρκελώνη

Μπαρτσελόνα - Χίμκι 86-82

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να προσφέρει, τουλάχιστον, μία πολύ καλή τελευταία παράσταση επιθετικά στο κοινό της για την φετινή Ευρωλίγκα, «πυρπολώντας» το καλάθι της Χίμκι με 17/38 τρίποντα και επικρατώντας με 86-82, με τους Ρώσους να τελειώνουν οριστικά όγδοοι και να πέφτουν στην ΤΣΣΚΑ.

Το παιχνίδι

Με συνέπεια από μακριά ξεκίνησε να «χτίζει» διαφορά η «Μπάρτσα», στέλνοντάς τη γρήγορα στο +11, με τον Ερτέλ να δίνει ρεσιτάλ (19-8 στο 6′). Ναβάρο και Μοερμάν θα ολοκλήρωναν ένα τρομερό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο (31-18), το οποίο θα ακολουθούσε εν συνεχεία ένα +20 που έμοιαζε να καθιστά τους Καταλανούς για μία πολύ καλή τελευταία παράσταση μπροστά στο κοινό τους, με το γκολ-φάουλ του Οριόλα (45-25 στο 14′). Κάπου εκεί, ο Γκιλ και ο Τζένκινς ξεκίνησαν αντεπίθεση για την Χίμκι, που… εν ριπή οφθαλμού κατάφερε να μειώσει μέχρι και στους έξι πόντους, προτού ένα τρίποντο του Κόπονεν διαμορφώσει το 54-45 του ημιχρόνου.

Η ρωσική ομάδα συνέχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά και να την φέρνει στο -4 με τη δράση των Γκιλ και Τόμας (61-57 στο 24′), με το μακρινό σουτ, όμως, να είναι πάλι η λύση για τους «Μπλαουγκράνα», αυτή την φορά δια χειρός Ρίμπας, που οδήγησε στο +6 της τρίτης περιόδου (72-66) και αμέσως μετά στο +11 του τελευταίου δεκαλέπτου, με τη συμβολή και του Χάνγκα (77-66 στο 32′). Η είσοδος του Βεζένκοφ και η συνέχεια στο «σόου» του Ναβάρο απλοποίησαν ακόμη περισσότερο τα πράγματα για τους γηπεδούχους, φτάνοντας ξανά στο +14 (84-70 στο 35′), καθώς όταν αποφάσισε η Χίμκι να «ξυπνήσει» ήταν αργά, με το επιμέρους σκορ 2-12 στο επόμενο τετράλεπτο απλά να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 31-18, 54-45, 72-66, 86-82