«Κλείδωσε» τα πλέι οφ η Μπασκόνια, οριστικά εκτός η Μακάμπι

Την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου θα έχει η Μπασκόνια.

Τη συμμετοχή της στα play offs της EuroLeague σφράγισε η Μπασκόνια, η οποία επικράτησε της Μακάμπι με 83-72 και άφησε τους Ισραηλινούς οριστικά εκτός.

Οι Βάσκοι επικράτησαν στον «τελικό» της 29ης αγωνιστικής της Μακάμπι με 83-72, έφτασαν τις 16 νίκες και σφράγισαν τη συμμετοχή τους στα play offs της διοργάνωσης, αφήνοντας παράλληλα οριστικά εκτός τους Ισραηλινούς.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Πουαριέ με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από κοντά του και ο Φόιγκτμαν με 14 πόντους και πολύ ενέργεια.
Παραχούσκι και Τζάκσον ξεχώρισαν από τη Μακαμπί, έχοντας και 12 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ ως τα μέσα της πρώτης περιόδου (9-9). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέχουν ένα 5-0 σερί και να ξεφύγουν στο σκορ με 9-14. Ωστόσο η απάντηση της Μπασκόνια ήταν άμεση, καταφέρνοντας όχι μόνο να φέρει το ματς στα ίσια αλλά με τους Μπομπουά και Πουαριέ πήγε προηγούμενη στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 22-18.

Με τη… φόρα που τελείωσαν την πρώτη περίοδο με την ίδια ακριβώς ξεκίνησαν και τη δεύτερη οι γηπεδούχοι. Ο Φόιγκταν έδινε σημαντικές λύσεις επιθετικά, ενώ ο Πουαριέ εξακολουθούσε να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια. Κάπως έτσι οι Βάσκοι κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά για πρώτη φορά σε… διψήφια επίπεδα (34-24) στο 4:06. Ωστόσο η Μακάμπι δεν έμοιαζε διατεθειμένη να καταθέσει τα όπλα και με τρίποντο του Κέιν μείωσε στο καλάθι (34-32) στο 2:00 πριν το ημίχρονο. Η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες στο 38-34.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Μπασκόνια να εξακολουθεί να έχει το έλεγχο του παιχνιδιού. Η διαφορά έφτασε και πάλι στους δέκα πόντους (51-41), με την Μακάμπι ουσιαστικά να κυνηγά ένα θαύμα καθώς χρειαζόταν μόνο νίκη προκειμένου να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Ωστόσο το παιχνίδι, όπως αποδείχθηκε επεφύλασσε κι άλλες συγκινήσεις. Οι φιλόξενουμενοι με ένα επί μέρους σκορ 2-13 έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (53-53). Ένα γκολ-φάουλ του Γκαρίνο έδωσε στους Βάσκους προβάδισμα τριών πόντων (56-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Όλα προμήνυαν πως τα τελευταία δέκα λεπτά θα είναι ένα πραγματικό ντέρμπι και έτσι ακριβώς ήταν. Το σκορ δεν ξεπερνούσε τη διαφορά του καλαθιού (62-59) 6:53 πριν το τέλος και όλα κρέμονταν σε μία κλωστή. Ωστόσο, η Μπασκόνια ήθελε να τελειώνει μία και καλή με την υπόθεση πρόκριση και να μην μπλεχτεί σε σενάρια. Με ένα ξέσπασμα στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου κατάφερε να ξεφύγει με +9 (73-64) και ουσιαστικά να αγκαλιάσει τη νίκη. Εκεί κρίθηκε επί της ουσίας και ο τελικός νικητής με την τελική διαφορά να σταματά στο +11 (83-72).