Η Βοσνία πήρε το θρίλερ απέναντι στην Ουγγαρία!

Επικράτησε της Ουγγαρίας σε αναμέτρηση για γερά νεύρα με 95-85

Σε έναν αγώνα που έμοιαζε εξ αρχής πως θα εξελιχθεί σε «θρίλερ» - και έτσι αποδείχθηκε - η Βοσνία εμφανίστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος και έκαμψε την αντίσταση της Ουγγαρίας με 95-85.

Από πλευράς των νικητών, εκπληκτικός και με σταθερή παρουσία ήταν ο Τζάναν Μούσα με 19 πόντους, ο Γιούσουφ Νούρκιτς κατέγραψε 19 πόντους παρέα με 4 ριμπάουντ, άλλους 16 πόντους σημείωσε ο Μίραλεμ Χαλίλοβιτς και με 18 πόντους σταμάτησε ο Τζον Ρόμπερσον.

Στην αντίπερα όχθη, εκπληκτικός ήταν ο Ζίλαρντ Μπένκε με 20 πόντους και ο Άνταμ Χάνγκα παρότι άστοχος έγραψε στην στατιστική του 16 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν με στόχο να επιβάλλουν τη κυριαρχία τους, πηγαίνοντας μέχρι τα μισά της περιόδου χέρι-χέρι.

Στο τέλος του δεκαλέπτου και με τρία λεπτά να απομένουν η Ουγγαρία πήρε προβάδισμα (20-13), διατηρώντας μία απόσταση ασφαλείας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άτυπα φιλοξενούμενοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ, όμως με ένα επιμέρους σερί 14-9 με μπροστάρηδες τους Μίραλεμ Χαλίλοβιτς και Τζον Ρόμπερσον οι Βόσνιοι έκαναν το 36-36 για να κλείσουν το ημίχρονο με μόλις έναν πόντο πίσω.

Στην επανέναρξη το ροζ φύλλο του αγώνα ταλαντευόταν σε λεπτό σκοινί, αφού καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει τα ηνία. Καθοριστικό σημείο ήταν τα τελευταία τρία λεπτά, όπου η Βοσνία από το 60-59 έπραξε ένα σερί 11-0 με επικεφαλής τον Τζάναν Μούσα και έκλεισε μπροστά με 73-63.

Στην τελευταία περίοδο το στοιχείο του απρόβλεπτου δεν αποχωρίστηκε το γήπεδο της Κολωνίας και η Ουγγαρία έτρεψε ένα επιμέρους σκορ 8-3 (76-71), θέτοντας την ξανά στην διεκδίκηση της νίκης. Συνέπεια και σταθερότητα αποδείχθηκαν τα κλειδιά του αγώνα. Εκεί η Βοσνία πάτησε και με οδηγό τον σέντερ των Μπλέιζερς κατόρθωσαν να ανεβάσουν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και να βγουν αλώβητοι.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 45-46, 73-63, 95-85