Γλίτωσε το κάζο και έκανε το «3 στα 3» η Κροατία

Η Κροατία νίκησε 76-72 το Μαυροβούνιο για την τρίτη αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ

Η Κροατία νίκησε θεωρητικά πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 76-72 το Μαυροβούνιο για την τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στη Ρουμανία και έφτασε το «3 στα 3» στο γκρουπ και στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά.

Οι «χρβάτσκι» έφτασαν στο +12 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και στο +10 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου, έχοντας σταθερό προβάδισμα με διψήφια διαφορά στις τρεις πρώτες περιόδους. Σε αυτό βοήθησε περισσότερο ο Μπογκτνάνοβιτς, που είχε πάρει την κατάσταση στα χέρια του στο σκοράρισμα, έχοντας τη συμπαράσταση του Σάριτς.

Όμως, στην τέταρτη περίοδο οι Ράις και Ντούμπλιεβιτς βοήθησαν σε ένα 20-14 και το Μαυροβούνιο πλησίασε στο -1, όμως οι τρεις βολές του Σάριτς στα τελευταία δύο λεπτά που επικρατούσε αστοχία εκατέρωθεν «σφράγισαν» τη νίκη της «χρβάτσκα» και άφησαν την ομάδα του Μπόγκταν Τάνιεβιτς στο 1-2.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 31-43, 52-62, 72-76

Μαυροβούνιο (Τάνιεβιτς): Ράις 22 (3), Βούτσεβιτς 12 (5ριμπ.), Σέχοβιτς, Παβλίτσεβιτς 5 (1), Τοντόροβιτς 4, Ντούμπλιεβιτς 17 (2τρ., 11ριμπ.), Μπάροβιτς 4, Μιχαϊλοβιτς 2, Ιβάνοβιτς 3 (1/6 3π.), Βράνιες, Τζούρισιτς 3 (1)

Κροατία (Πέτροβιτς): Πόποβιτς 3 (1), Σιμόν 2, Σάριτς 14 (1), Ούκιτς 9 (2τρ., 5ασ.), Ζόριτς 5, Πλάνινιτς 6 (6ριμπ.), Μπέντερ 5 (1), Ράμλιακ, Τόμας 9 (2), Μπογκντάνοβιτς 23 (4/7 3π., 6ριμπ.)