«Διπλό» της Μπασκόνια στη Μαδρίτη

Με… σόου από τον Χάουαρντ

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο τρίλεπτο (8-7), η Ρεάλ πάτησε το… γκάζι και ξέφυγε αρχικά στο +13 (23-10) και στο +15 (27-12), στο 7’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Μπασκόνια έβγαλε αντίδραση και διαμόρφωσε το 27-17 της πρώτης περιόδου.

Πολύ καλύτερο ξεκίνημα από την Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πλησιάσει στο τρίποντο (40-37), στο 17’. Στη συνέχεια, η «βασίλισσα» απάντησε και ξέφυγε στο +11 (48-37), με τον Χάουαρντ να διαμορφώνει το 48-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο «ζεστός» συνέχισε ο Χάουαρντ και στο δεύτερο μέρος, με την Μπασκόνια να μειώνει στον πόντο (56-55), στο 26’. Ο Καμπάτσο έδωσε προσωρινή «ανάσα» στη Ρεάλ, με τους Βάσκους να απαντούν και με τον Κοστέλο να παίρνουν το προβάδισμα (58-60), στο 27’. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στα τελευταία λεπτά και έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (64-65).

Με Πουαριέ και Μούσα η Ρεάλ ανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στο +6 (73-67), στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου. Η Μπασκόνια αντέδρασε με Χάουαρντ και Κοστέλο, ξεφεύγοντας στο +7 (73-80), στο 35’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν και πλησίασαν στον πόντο (81-82), με τους Μονέκε και Χάουαρντ να στέλνουν τους φιλοξενούμενους στο +5 (81-86), στο 38’. Ο Χεζόνια έφερε το ματς στο καλάθι (86-88), με τον Χάουαρντ να απαντά για το +4 (89-93) και τον Μούσα να κάνει το 91-93, στα 19’’ πριν τη λήξη. Στα 8,7’’ ο Χάουαρντ έκανε 2/2 από τη γραμμή και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με το τελικό 91-95.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 48-42, 64-65, 91-95