Επιβίωσαν στο «θρίλερ» Μακάμπι και Σφαιρόπουλος

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε σε ένα δραματικό ματς 94-92 την Αρμάνι Μιλάνο

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε σε ένα δραματικό ματς 94-92 την Αρμάνι Μιλάνο στο «Νόκια Αρίνα» για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 5-10 το ρεκόρ τη στη φετινή διοργάνωση, αφήνοντας στο 7-8 την πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι έφτασαν στο +8 στην πρώτη περίοδο και οι γηπεδούχοι στο +5 στην τρίτη, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στο υπόλοιπο διάστημα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Τζέιμς αστόχησε σε λέι απ, ο Ρέι ευστόχησε σε μία βολή και ο Μπρουκς αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο για να δώσει τη νίκη στην Αρμάνι.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Ο’ Μπράιαντ με 32 πόντους με 5/8 δίποντα και 5/7 τρίποντα, ενώ τον βοήθησε σημαντικά και ο Τάιους με 16 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς με 17 και Τζέιμς, Μίτς0φ με 16 πόντους.

Πέντε σερί πόντοι του Κέιν έδωσαν μικρό προβάδισμα στη Μακάμπι με 5-0 και ο Ουίλμπεκιν έκανε το 10-4 για την «ομάδα του λαού». Η αστοχία στη συνέχεια των γηπεδούχων έφερε στον «αφρό» τους Μπρουκς και Νέντοβιτς, που πρωταγωνίστησαν σε ένα σερί 14-0 των Ιταλών και το σκορ έγινε 10-18. Ένα 11-6 επιμέρους σκορ της Μακάμπι ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο 21-24.

Η Μακάμπι με ένα δικό της 10-0 με πρωταγωνιστή τον Ο' Μπράιαντ στην αρχή της δεύτερης περιόδου έφερε το 31-26 στο 12' και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το τρίποντο του Ουίλμπεκιν στο φινάλε πίσω από το κέντρο να φέρνει το 46-48 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Εντυπωσιακή ήταν η επίθεση των δύο ομάδων στην τρίτη περίοδο με τη «σφραγίδα» του Τζόνι Ο' Μπράιαντ. Ο Αμερικανός γκαρντ διέλυσε την άμυνα των πρωταθλητών Ιταλίας με 15 πόντους στο διάστημα αυτό και κάνοντας το 69-63 στο 27', με το τρίποντο του Τζέιμς να φέρνει το 75-75 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, όταν η Αρμάνι ξέφευγε με μικρές διαφορές, ο Ο' Μπράιαντ φρόντιζε να κρατά στο σκορ τους γηπεδούχους και ισοφάρισε σε 83-83. Ο Καλοϊάρο με τρίποντο έκανε το 91-89, αλλά ο Μίτσοφ με γκολ-φάουλ έκανε το 91-92. Στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν 3/4 βολές, ο Μπρουκς αστόχησε στο τρίποντο νίκης και φτάσαμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 21-24, 46-48, 75-75, 94-92

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 3, Ουίλμπεκιν 13 (3), Ο'Μπράιαντ 32 (5/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές), Καλοϊάρο 3 (1), Ρολ 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κέιν 12 (2), Τάιους 16 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν 7 (1), Ζούσμαν 2

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 16 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μίτσοφ 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκουντάιτις 10, Μπέρτανς, Ταρτσέφσκι 10, Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα), Κουζμίνσκας 7 (1), Τσιντσιαρίνι, Μπρουκς 13 (1), Τζέρελς 3 (1)