Εκθρόνισε τη Ρεάλ η Μπαρτσελόνα με... σκιές!

Ύστερα από τέσσερις συνεχόμενες κατακτήσεις, η Ρεάλ Μαδρίτης... παρέδωσε το στέμμα της στην αναγεννημένη Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Πέσιτς επικράτησε 92-90 της αιώνιας αντιπάλου της και σήκωσε το 24ο Κύπελλο στην ιστορία της και πρώτο μετά το 2013!

Από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι Καταλανοί μπήκαν σε θέση οδηγού και έφτασαν μέχρι και στο +18. Στα τελευταία λεπτά, αν και έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση, έβαλαν ξανά στο... κόλπο τη βασίλισσα, λόγω της αστοχίας τους από τη γραμμή, αλλά και των μεγάλων σουτ του Τόμπκινς.

Λίγο έλειψε, δε, οι Μαδριλένοι να κάνουν μία επική ανατροπή και να «κλέψουν» το τρόπαιο, ωστόσο το τρίποντο του Κοζέρ από τη γωνία βρήκε σίδερο, ενώ ούτε ο Τέιλορ κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με buzzer beater φόλοου. Πάντως, έχει γίνει φάουλ στον Αμερικανό από τον Κλαβέρ, το οποίο δεν σφυρίχτηκε και προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Λάσο.

Το ματς της ζωής του έκανε ο Ρίμπας με 21 πόντους, 17 είχε ο Τόμιτς, από 12 οι Χάνγκα-Σάντερς, ενώ 7 ασίστ μοίρασε ο Ερτέλ (8π.). Από πλευράς ηττημένων, 17 πόντους σημείωσε ο Τόμπκινς (5/5 τρίποντα), 18 ο Κάρολ και από 14 οι Καμπάτσο, Ρούντι, Ντόντσιτς, με τον Σλοβένο γκαρντ να έχει μόλις 1/8 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-40, 52-67, 90-92