Εφτάψυχη Εφές, δεν πτοήθηκε από τις απουσίες και έφυγε νικήτρια από το Βερολίνο!

Παρά τις πολλές και σημαντικές της απουσίες

Δεν… χαμπαριάζει από απουσίες η Εφές!

Παρότι αγωνίστηκε ξανά χωρίς τους Κλάιμπερν, Μπομπουά, Ζίζιτς, Πλάις και Γουίλις, η ομάδα του Ερντέμ Τσαν αψήφησε τις δεδομένες δυσκολίες, αφού μετά τον Παναθηναϊκό νίκησε και την Άλμπα με 97-89 στο Βερολίνο, ολοκληρώνοντας με ένα μάλλον ανέλπιστο 2/2 αυτή την διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας!

Φορτσάροντας στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο και έχοντας για κορυφαίους τους Λάρκιν (32π), Ντάουμ (17π με 5/7 τρίποντα), Τζόουνς (13π) και Τόμπσον (13π, 8 ασίστ), η Εφές βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-6 ανεβαίνοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη η Άλμπα, η οποία είχε για κορυφαίους της τους Τίμαν (31π, 6 ριμπ) και Προσίδα (16π), έπεσε στο 2-11 και παραμένει ουραγός.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Τζόουνς να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ για λογαριασμό της Εφές, σκοράροντας τέσσερις πόντους και έχοντας ένα μπλοκ, πριν ο Οσμάνι βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 11-4. Ο Λάρκιν με το πρώτο του τρίποντο στο ματς, έκανε το 13-20, πριν ο Τίμαν φτάσει από νωρίς τους 11 προσωπικούς πόντους, μειώνοντας σε 15-20, ενώ ο Οτούρου διαμόρφωσε 15-22 της πρώτης περιόδου.

Χόλατζ και Οτόρου έδωσαν στην Εφές το μέγιστο προβάδισμά της στο παιχνίδι (16-26), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση για την Άλμπα η Προσίδα, ο οποίος μείωσε με τρίποντο για το 28-32. Ο νεαρός Ιταλός συνέχισε «καυτός», φτάνοντας τους 14 προσωπικούς πόντους (όλοι στην τρίτη περίοδο) και βάζοντας ξανά την Άλμπα στη θέση του «οδηγού» (33-32), πριν ο Σπανιόλο κάνει με τρίποντο το 36-32. Ο Λάρκιν έγινε διψήφιος, μειώνοντας στον πόντο (38-37) για την Εφές, πριν ο Σπανιόλο διαμορφώσει το 40-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Εφές έμεινε χωρίς πόντο στα πρώτα δύο λεπτά μετά την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια και η Άλμπα αύξησε τη διαφορά της στο +8 (45-37) με τον Τίμαν να φτάνει τους 18 πόντους, ενώ ο Λάρκιν «τραβούσε το κουπί» επιθετικά για την Εφές, φτάνοντας τους 16 πόντους και μειώνοντας σε 47-45. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να παραμείνουν κοντά στο σκορ, περνώντας μάλιστα και μπροστά μετά από σερί τους 9-0 (57-59), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Σνάιντερ να σκοράρει για τρεις, βάζοντας μπροστά την Άλμπα με 65-64.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και στην τέταρτη περίοδο, με τον Ντάουμ να… βγαίνει μπροστά για την Εφές, πετυχαίνοντας διαδοχικά καλάθια και δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 72-74, φτάνοντας παράλληλα τους 17 πόντους. Από πλευράς του, ο Λάρκιν έφτασε τους 24, ευστοχώντας στο πέμπτο αποψινό του τρίποντο για το 76-77. Η Άλμπα προηγήθηκε για τελευταία φορά (78-77) με 5:48 να απομένουν για το φινάλε, αφού στην «τελική ευθεία» του αγώνα η Εφές αρχικά έτρεξε σερί 8-0 για το υπέρ της 85-78, ενώ στο τέλος οι παίκτες της ήταν ψύχραιμοι στις βολές, επικρατώντας με το τελικό 97-89.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 65-64, 89-97