Έβγαλε νοκ-άουτ την Εφές η Παρτίζαν

Με 100άρα και τρομερό Αβράμοβιτς

Επιβλήθηκε της Εφές στην «καυτή» Stark Arena και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για playoffs η Παρτίζαν!

Έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Αλέξα Αβράμοβιτς, ο οποίος πραγματοποίησε εμφάνιση καριέρας με 30 πόντους, και πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης στην επίθεσή της (25/37 δίποντα και 12/24 τρίποντα), η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επιβλήθηκε με 100-90, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις διαδοχικές ήττες της στην Ευρωλίγκα και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 13-14!

Από την άλλη, η Εφές δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τρίτη συνεχόμενη νίκη και έπεσε στο 11-16, βλέποντας την πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας να απομακρύνεται.

Εκτός από τον Αβράμοβιτς, υπερπολύτιμοι για τους νικητές ήταν επίσης οι ΛεΝτέι (21π, 8 ριμπ), Πάντερ (16π με 3/4 τρίποντα) και Άτζουσιτς (15π με 3/3 τρίποντα), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Κλάιμπερν (17π), Πλάις (13π) και Λάρκιν (11π, 6 ασίστ, 5 ριμπ).

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με συνεχόμενα τρίποντα από τις δύο ομάδες και τους Πλάις, Λάρκιν να σκοράρουν από μακριά και με τους Ντόζιερ, Λεντέι να απαντούν για το 6-6. Χάρη στην πιεστική της άμυνα και παίρνοντας μερικά επιθετικά φάουλ από τους αντιπάλους της, η Παρτίζαν προηγήθηκε με 11-8 χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Πάντερ, ενώ η Εφές απάντησε με σερί 8-2, περνώντας μπροστά με 16-13, πριν κλείσει την πρώτη περίοδο με 4/7 τρίποντα και ούσα μπροστά με 20-17.

Με «όπλο» την καλή της άμυνα, η Εφές διατήρησε το μικρό της προβάδισμα μέχρι και το 21-24, με την Παρτίζαν να αντιδρά και να περνά μπροστά με 28-26 και 31-28, χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα από Τριφούνοβιτς και Αβράμοβιτς, ενώ ξεφυγε για πρώτη φορά στο ματς με +6 (39-33), με τον Καμπόκλο να φτάνει τους 6 προσωπικούς πόντους, ενώ ο ΛεΝτέι προσέφερε πολλές επιθετικές λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Ομπράντοβιτς με συνεχόμενα και εντυπωσιακά καρφώματα, φτάνοντας τους 11 και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-40.

Με τον Πάντερ να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους και με την Εφές να μένει χωρίς καλάθι για 2,5 λεπτά, η Παρτίζαν προηγήθηκε με 48-40 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ οι Πονίτκα και Αβράμοβιτς χάρισαν στους γηπεδούχους το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα (52-42). Ο Πάντερ έφτασε τους 13, διαμορφώνοντας το 55-44, όμως σε εκείνο το σημείο του ματς οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, φτιάχνοντας σερί 7-0 και μειώνοντας σε 55-51, με την Παρτίζαν να μπαίνει στην «τελική ευθεία» του αγώνα με προβάδισμα πέντε πόντων (64-59).

Με ένα μικρό της σερί 7-2, η Εφές πλησίασε σε «απόσταση βολής» (67-65) μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά μετά από ώρα (72-73), έχοντας για πρωταγωνιστές στην επίθεσή της τους Κλάιμπερν και Λάρκιν. Ωστόσο, η Παρτίζαν απάντησε με σερί 11-3, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα «ασφαλείας» (83-76), χάρη σε τρίποντο του εντυπωσιακού στην βραδιά, Αβράμοβιτς, ενώ ξαναέφτιαξε διψήφια υπέρ της διαφορά και δεν ξανακοίταξε πίσω, επικρατώντας με το τελικό 100-90!

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-40, 64-59, 100-90