Διέλυσε την Μπασκόνια και παρέμεινε σε τροχιά δεκάδας η Ζάλγκιρις!

Νίκησε με το ευρύ 94-76 την Μπασκόνια

Ισορροπημένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Μπασκόνια να παίρνει ένα προβάδισμα έξι πόντων στο 7’ (9-15) και τον Μαρίνκοβιτς να ξεκινάει ζεστός με πέντε πόντους έως εκείνο το σημείο. Η Ζάλγκρις έβαλε αντίδραση, έτρεξε ένα εντυπωσιακό 16-2 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +8 με 25-17.

Με τρίποντο του Λεκαβίτσιους οι γηπεδούχοι πήγαν στο +11 (32-21, στο 13’), ενώ οι Ισπανοί ήταν εύστοχοι στην επίθεση, αλλά έβγαζαν μεγάλες αδυναμίες στην άμυνα. Ο Έβανς με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά για τους Λιθουανούς στο +15 (45-30), ο Αμερικανός με τρεις βολές αύξησε τη διαφορά (48-32), με τον Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ να πετυχαίνει το 48-34 για το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι Βάσκοι μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τα σουτ των Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς (49-40), όμως, ένα 6-0 των γηπεδούχων επανέφερε την τάξη για το +12 (58-46), που ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με το 71-57, με το οποίο καθάρισαν και την υπόθεση του ροζ φύλλου.

Οι Λιθουανοί στην τελευταία περίοδο ήλεγξαν το ματς, στα 2:43 για το φινάλε εκτοξεύτηκαν στο +20 (86-66) με τον Λαουρίνας Μπιρούτις και εν τέλει πήραν εύκολα τη νίκη με 94-76.