Δεν άντεξε στη Γαλλία ο ΠΑΟΚ

Κούραση, λάθη και κακές επιλογές στην τέταρτη περίοδο στοίχισαν στον ΠΑΟΚ, που έχασε 70-79 από τη Ναντέρ στη Γαλλία για την 11η αγωνιστική του BCL και έκανε «θρίλερ» την υπόθεση πρόκριση στους «16».

Κούραση, λάθη και κακές επιλογές στην τέταρτη περίοδο στοίχισαν στον ΠΑΟΚ, που έχασε 70-79 από τη Ναντέρ στη Γαλλία για την 11η αγωνιστική του BCL και έκανε «θρίλερ» ξανά την υπόθεση πρόκριση στους «16».

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλές επιλογές μέσα στη ρακέτα, αλλά η Ναντέρ βρήκε σιγά σιγά τις λύσεις και από την περιφέρεια και ξέφυγαν με 15-15 και 19-7 του «Δικεφάλου» με τον Ουόλτερς να σκοράρει και να δίνει ασίστ για τη γαλλική ομάδα. Όμως, ο «Δικέφαλος» βελτίωσε την άμυνά του και βελτίωσε την κατάσταση στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Τέπιτς έκανε σερί 7-0 και μείωσε σε 19-14. Με νέο 5-0 από τους Αμερικανούς του, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 21-21 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλές προσπάθειες μέσα στη ρακέτα εκατέρωθεν 25-25.

Η Ναντέρ έκανε 7-0 σερί στην αρχή της δεύτερης περιόδου και έφτασε στο 32-25 με επιθετική πολυφωνία. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με 4-0 σερί και μείωσε σε 29-25. Η Ναντέρ έβρισκε τις λύσεις και διατηρούσε το +1 με +4 στη συνέχεια και τον Τρέντγουελ να κάνει το 40-35, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα του Χάτσερ έφεραν το 43-41 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τη Ναντέρ να έχει 14/14 βολές και τον ΠΑΟΚ 12/23 δίποντα.

Ντέρμπι έγινε το ματς στην αρχή της τρίτης περιόδου, με τη Ναντέρ να φτάνει στο 0-46 με σερί 3-0. Ο ΠΑΟΚ απαντούσε με τον Χάτσερ τις περισσότερες φορές, όμως η Ναντέρ με σερί 5-0 έφτασε στο 55-48. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Κόνιαρη και με νεό σερί 5-0 με πρωταγωνιστή τον Χατσερ προηγήθηκε με 57-59. Η Ναντέρ με επιμέρους σκορ 5-1 ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 62-60.

Ο ΠΑΟΚ έβρισκε τις λύσεις στην αρχή της τέταρτης περιόδου και φτάσαμε στο 65-65. Εκεί, ξαφνικά ο ΠΑΟΚ σα να βρέθηκε σε άλλο γήπεδο και με συνεχόμενα λάθη, παίζοντας κακή άμυνα στην αντίπαλη περιφέρεια και κακές επιλογές στην επίθεση και τον Γιουσκεβίτσιους να πρωταγωνιστεί στην επίθεση, ένα 12-0 της Ναντέρ έφερε το 76-65. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις κακές επιλογές και η Ναντέρ έπαιζε χαλαρά στη δική της επίθεση, το σκορ δεν άλλαξε για πολύ ώρα και ο «Δικέφαλος» «ξεκόλλησε» με το τρίποντο του Αθηναίου για το 76-68 για να ολοκληρωθεί στο 79-70.