Άντεξε στην αντέπιθεση και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα η Βίρτους

Άντεξε και πέτυχε τη 2η νίκη της στη «διαβολοβδομάδα»

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Βίρτους!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκλεισε με εντυπωσιακό τρόπο την «διαβολοβδομάδα», αφού νίκησε με σκορ 85-79 τον Ερυθρό Αστέρα και έκανε το 2/2, ανεβαίνοντας στο 3-1 και αφήνοντας τους Σέρβους στο 1-3!

Οι Ιταλοί δεν έχασαν ούτε μία φορά το προβάδισμα, βρέθηκαν μέχρι και στο +16 (38-22), ωστόσο απειλήθηκαν από μία αντεπίθεση διαρκείας των φιλοξενούμενων στην τελευταία περίοδο. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στους 3 (80-77), ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και τελικά πήραν τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών για άλλη μια φορά ο Τόρνικε Σενγκέλια με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε ο Μάρκο Μπελινέλι και 13 ο Τζόρνταν Μίκι. Από τον Ερυθρό, ξεχώρισε ο Νέιπιερ με 23 πόντους και 5 ασίστ.

Η Βίρτους με ενίσχυση από την έδρα της μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, με δύο τρίποντα του Μπελινέλι και ένα καλάθι του Σενγκέλια να γράφουν το 8-2. Νέντοβιτς και Μπολομπόι απάντησαν για το 8-7, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και ξέφυγαν με +7 δια χειρός Σενγκέλια (16-9). Οι Σέρβοι δεν είχαν απάντηση στην καλή άμυνα της Βίρτους, με αποτέλεσμα η τελευταία να τρέξει ένα 10-0 επιμέρους σκορ για το 26-11. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 26-15.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλησίασε στους 4 με πρωταγωνιστή τον Χάνγκα (26-22). Η συνέχεια, ωστόσο, ήταν εφιαλτική για τους φιλοξενούμενους, που δέχθηκαν ένα 12-0 επιμέρους σκορ από Λούντμπεργκ και Σενγκέλια, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -16 (38-22). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν αγχώθηκε και προσπάθησε να πλησιάσει αρχικά με Νέντοβιτς, Μπολομπόι (38-26) και στη συνέχεια με κορυφαίο τον Νέιπιερ (42-33). Το ημίχρονο έληξε στο 44-33.

Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε σημαντικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ερυθρός προσπαθούσε διαρκώς με πρωταγωνιστές τους Χάνγκα και Μίτροβιτς να μειώσει, όμως η Βίρτους έβρισκε διαρκώς λύσεις από μακριά με Μπελινέλι και Σενγκέλια, κρατώντας μία διαφορά ασφαλείας (57-44). Παρόλα αυτά, οι Σέρβοι κατόρθωσαν στα τέλη της περιόδου να κάνουν ένα τρίποντο ξέσπασμα με Νέιπιερ και Γκεντράιτις, μειώνοντας σε 62-55.

Γρήγορα στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους «απορρόφησε» την αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα, με ένα 6-0 σερί που διαμόρφωσε το 69-55, δια χειρός Λούντμπεργκ. Οι Ιταλοί έκαναν άμυνα για σεμινάριο, κρατώντας πολύ χαμηλά την επιθετική απόδοση των αντιπάλων τους, οι οποίοι έβλεπαν την... άμμο στην κλεψύδρα να λιγοστεύει. Νέιπιερ και Χάνγκα κατόρθωσαν να μειώσουν σε 75-66 περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη, ενώ ο Μίτροβιτς έριξε τη διαφορά στους 6 (75-69) και ο Τεόντοσιτς στους 4 (76-72). Ο Σενγκέλια έβαλε ένα μεγάλο καλάθι για το 78-72, με τον Νέιπιερ να μειώνει σε 80-77 με τρίποντο. Η Βίρτους είχε ψυχραιμία στις βολές και κατόρθωσε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-33, 62-55, 85-79