«Άλωσε» το Μιλάνο στην παράταση και έκανε το 2/2 η Άλμπα!

H Άλμπα Βερολίνου πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» στην παράταση κόντρα στην Ολίμπια Μιλάνο (74-80)

Με τον Ταμίρ Μπλατ να πετυχαίνει δύο απίστευτα τρίποντα στο φινάλε της παράτασης, η Άλμπα Βερολίνου άλωσε το Μιλάνο και έριξε στα σχοινιά (74-80) την Ολίμπια, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα με εμφατικό τρόπο!

Χωρίς κανείς να περιμένει κάτι τέτοιο, η Άλμπα μπήκε μέσα στο ματς και άρχισε να... πυροβολεί με κάθε τρόπο, την ώρα που οι γηπεδούχοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Τιμ Σνάιντερ, οι Γερμανοί εκτόξευσαν τη διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (12-26)! Η ψαλίδα άνοιξε ακόμα και στο +17 (16-33), όμως κάπου εκεί οι Μπάρον, Σιλντς και Χάινς ανέλαβαν δράση και μείωσαν σημαντικά (30-38) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πάνγκος ήταν αυτός που αναπτέρωσε τις ελπίδες των Ιταλών, αφού μείωσε ακόμα και στους τρεις (51-54). Ξαφνικά οι έξι πόντοι όμως του Σμιθ έδωσαν και πάλι σημαντικό προβάδισμα +9 στους φιλοξενούμενους (51-60). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μπάρον βγήκε μπροστά και εκμεταλλευόμενος τις κακές επιλογές της Άλμπα, ισοφάρισε η Ολίμπια (70-70). Μάλιστα σε νεκρό χρόνο, ο Μέλι έχασε ελεύθερο τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση! Εκεί, ο Μπλατ έριξε δύο τρίποντες «βόμβες» και έδωσε το εμφατικό «διπλό» (74-80)!

Πηγή: sportfm.gr