Θρύλε, ξεκίνα για την Πόλη

Το πρώτο και πιο σημαντικό (μέχρι το επόμενο) βήμα προς το Final Four καλείται να κάνει ο Ολυμπιακός απόψε. Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται στο ΣΕΦ (21:00, Novasports 2) την Αναντολού Εφές με στόχο να υπερασπιστούν το πλεονέκτημα έδρας που με τόσο κόπο κατέκτησαν στη μαραθώνια κανονική περίοδο.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Ματ Λοτζέσκι, που είναι πολύ δύσκολο να προλάβει κάποιο ματς της σειράς. Ποντάρει, ωστόσο, στην εμπειρία και τη σκληράδα της ομάδας του απέναντι σε μια πολύ φορμαρισμένη ομάδα, που ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με οκτώ νίκες στα τελευταία δέκα ματς.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ (απέναντι στην κορυφαία ομάδα της Ευρωλίγκας σε επιθετικά ριμπάουντ) και συνεπώς του ρυθμού, που βολεύει τον Ολυμπιακό να είναι «κλειστός» και με πολύ σετ παιχνίδι, αποτελεί ένα από τα μεγάλα κλειδιά όχι απλώς της αναμέτρησης, αλλά της σειράς. Η Εφές, που διαθέτει την τρίτη καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης προτιμά σαφώς τις περισσότερες κατοχές και το τρέξιμο από τον αντίπαλό της, που έχει τη δεύτερη κορυφαία άμυνα στην Ευρωλίγκα. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν κανένα αγωνιστικό πρόβλημα και θα παραταχθούν με στόχο το break.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία), Χουάν Κάρλος Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία) και Όλεγκς Λάτισεβς (Λετονία).

Για πάντα μαζί

Ολυμπιακός και Εφές αναμετρώνται απόψε για 34η φορά στην ιστορία τους και το παράδοξο σε αυτή είναι τα πολλά «διπλά», δύο εκ των οποίων σημειώθηκαν και πέρσι. Με γηπεδούχους τους «ερυθρόλευκους» το… σκορ είναι 11-6, ενώ στην Τουρκία οι Πειραιώτες μετρούν 7 νίκες και 9 ήττες. Συνολικά σε 32 ματς ο Ολυμπιακός υπερέχει με 18-15. Στις παλιές μονομαχίες ξεχωρίζουν αυτές για τα play offs του 2013, όταν η σειρά κρίθηκε σε πέμπτο ματς στο ΣΕΦ, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ανατρέπει τη διαφορά 15 πόντων με την οποία έχανε στη δεύτερη περίοδο και να νικά 82-72 φτάνοντας στο Final Four του Λονδίνου, όπου κατέκτησε την Ευρωλίγκα για τρίτη φορά. Αναλυτικά η προϊστορία:

27/10/1994 Εφές Πίλσεν-Ολυμπιακός 42-77
12/01/1995 Ολυμπιακός-Εφές Πίλσεν 56-79
06/11/1997 Ολυμπιακός-Εφές Πίλσεν 61-60
18/09/1997 Εφές Πίλσεν-Ολυμπιακός 67-70
10/10/2001 Ολυμπιακός-Εφές Πίλσεν 87-72
12/12/2001 Εφές Πίλσεν-Ολυμπιακός 79-80
27/11/2003 Ολυμπιακός-Εφές Πίλσεν 57-69
29/01/2004 Εφές Πίλσεν-Ολυμπιακός 61-52