Ματσάρα και «απόδραση» για Μπασκόνια

Απίθανο ματς στο Καζάν, όπου σε μία αναμέτρηση με κονσέρτο για πολυβόλα με τις δύο ομάδες να σημειώνουν 23 τρίποντα συνολικά, οι Βάσκοι πήραν μεγάλη νίκη με δύο βολές του Σενγκέλια (19π. 10/11 βολές) που ήταν εξαιρετικά ψύχραιμος στο ζευγάρι βολών που εκτέλεσε στο φινάλε (1,8’’ πριν το τέλος). Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λάρκιν με 22 πόντους, για τους ηττημένους ο Λάνγκφορντ που είχε δώσει προβάδισμα 5 δεύτερα πριν το τέλος στην ομάδα με 28, ενώ 23 σημείωσε ο Κολόμ.

Ούνικς και Μπασκόνια συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το 5’ στην πρώτη περίοδο με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 7-0 για να προηγηθούν 18-11 στο 7’ με καλάθι του Λάνγκφορντ. Κι όμως αυτή η διαφορά όχι απλά εξανεμίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά οι Βάσκοι μέχρι το 14’ βρέθηκαν μπροστά με ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 24-4, με τον Μπάντινγκερ να σημειώνει δύο απανωτά τρίποντα και να διαμορφώνει το 22-35. Η Ούνικς κάνει ένα δικό της 9-0 σερί για να μειώσει σε 31-35 και από εκεί και μετά το ματς κύλησε με ένα προβάδισμα έξι πόντων για τους Βάσκους, με την Ούνικς να ροκανίζει λίγο ακόμα τη διαφορά ως το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε την ομάδα του Αλόνσο Αλφόνσο στο +3 (40-43).

Η ρωσική ομάδα μπαίνε καλά στην 3η περίοδο και με ένα επιμέρους 12-4 στο τρίποντο του Κολόμ θα πάει τη διαφορά στο +5 για την Ούνικς στο 24’, όμως η Μπασκόνια ισοφαρίζει σε 53-53 με τον 11ο πόντο του Λάρκιν στα 5:39 πριν το φινάλε της 3ης περιόδου. Το ματς πηγαίνει σε συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα με νέα ισοπαλία στους 63 πόντους, 1:33 πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου. Με ένα 4-4 θα κλείσουν και τα τελευταία 93 δευτερόλεπτα της περιόδου για το 67-67 με το φινάλε της.

Απίστευτο μία σου και μία μου στην τελευταία περίοδο με την Ούνικς να παίρνει προβάδισμα και την Μπασκόνια, όμως ο Κολόμ με οκτώ συνεχόμενους δικούς του πόντους δίνει αέρα έξι πόντων (83-77), όμως οι Βάσκοι με ένα 7-1 και τον Σενγκέλια να είναι απόλυτα ψύχραιμος από τις βολές κάνει το 84-84 στα 2:41 πριν το φινάλε. Ο Λάνγκφορντ ευστοχεί σε δύο βολές για το 88-86, στα 1:37 πριν το φινάλε, ο Ντιόπ κάνει με μία βολή το 88-87, με τις δύο ομάδες να χάνουν επιθέσεις. Η προτελευταία του αγώνα πάει στα χέρια του Σέιν Λάρκιν που 6.8’’ πριν το φινάλε σημειώνει ένα απίθανο μακρινό τρίποντο για το 88-90, αλλά ο Λάνγκφορντ στα 4.9 δεύτερα έχει απάντηση για το 91-90 υπέρ της Ούνικς. Ο Τόρνικε Σενγκέλια όμως θα κερδίσει δύο βολές στο 1.8’’ πριν το φινάλε από τον Αντίποφ, θα γράψει το 91-92 που θα δώσει και τη νίκη στη Μπασκόνια, αφού ο Λάνγκφορντ με πίεση χρόνου από μακριά δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-43, 67-67, 91-92

Ούνικς Καζάν: Τζόνσον 11(2), Αντίποφ, Λάνγκφορντ 28 (2), Στολ 7 (2), Κολόμ 23(5), Μπάνιτς, Βορόνοφ 6(2), Καϊμακόγλου 3(1), Ουίλαμς 5

Μπασκόνια:Λάρκιν 22(2) (6 ασίστ), Βόιγκτμαν 2, Χάνγκα 6 (1), Μπομπουά 9, Μπλάζιτς 9, Τιγί 2, Σενγκέλια 19(1), Μπάντιγκερ 6 (2),Ντιόπ 7, Λουζ 10(2)