Επιβλητική Ζαλγκίρις στην Τουρκία!

Η ομάδα απ' τη Λιθουανία κυριάρχησε απόλυτα και ήταν πολύ εύστοχη (60,5% δίποντα, 57,1% τρίποντα, 73,9% βολές)

Η Ζαλγκίρις κυριάρχησε απόλυτα, ήταν τρομερά εύστοχη και πέρασε με άνεση από την Τουρκία, επικρατώντας της Εφές με 93-79. H ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν ξεκίνησε καλά στη σεζόν, αλλά το ματς στην Τουρκία έδειξε πως είναι έτοιμη να ανέβει και να... θυμίσει τα σπουδαία επιτεύγματα της περσινής σεζόν. Η Ζαλγκίρις κυριάρχησε απόλυτα, ήταν πολύ εύστοχη (60,5% δίποντα, 57,1% τρίποντα, 73,9% βολές) και επικράτησε της Εφές με 93-79, ανεβαίνοντας έτσι στο 1-1 στη Regular Season της Euroleague.

Η απόλυτη ισορροπία χαρακτήρισε το πρώτο δεκάλεπτο. Η Εφές και η Ζαλγκίρις πήγαν το ματς... πόντο-πόντο και το 19-19 του 10' ήταν χαρακτηριστικό της συνολικής εικόνας στο παρκέ. Δύο βολές του Ουόλτερς έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +4 (22-26, 13'), όμως η Εφές πλησίασε στον πόντο (30-31) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η Ζαλγκίρις ανέβασε πάντως «στροφές», κυριάρχησε στο παρκέ και με ένα επιμέρους 15-2 πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μία... άνετη διαφορά (32-46).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο με ένα γρήγορο 9-4 και απέκτησαν γρήγορα προβάδισμα 19 πόντων (55-36, 24'). Ο Βέστερμαν και ο Ντέιβις είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και η Ζαλγκίρις διατήρησε σταθερά την θέση του οδηγού και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +20 (48-68). Το ματς είχε τεθεί ολοκληρωτικά κάτω από τον έλεγχο των πρωταθλητών Λιθουανίας, όμως η Εφές προσπάθησε να επιστρέψει. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 11 (67-78, 37') και λίγο αργότερα στους 7 (79-86, 39'), όμως η Ζαλγκίρις δεν... αγχώθηκε και έφτασε στη νίκη με το τελικό 93-79.

Δεκάλεπτα: 19-19, 32-46, 48-68, 79-93

Πηγή:sdna.gr