Πάλεψαν αλλά λύγισαν στην 2η παράταση!

Πάλεψαν αλλά λύγισαν στην 2η παράταση οι διεθνείς μας που ηττήθηκαν από την Τουρκία με 35-32 στον 1ο ημιτελικό του Κυπέλλου Εθνών που διεξάγεται στην Τουρκία.

Η Εθνική μας έκανε τεράστια προσπάθεια, έδειξε χαρακτήρα αλλά έμεινε από δυνάμεις στο τέλος χάνοντας την πρόκριση στις λεπτομέρειες.

Με 26-26 τελείωσε η κανονική διάρκεια και 29-29 η 1η παράταση. Στον μικρό τελικό θα διεκδικήσει το 3ο εισιτήριο που οδηγεί στη νοκ άουτ φάση των Προκριματικών.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Εθνική μας δεν είχε καλό ξεκίνημα αφού βρέθηκε να χάνει με 2-0 και 3-1 ωστόσο ανέβασε στην συνέχεια στροφές, είχε από κοντά στο σκορ την Τούρκικη ομάδα και κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το 20λεπτο 9-9. Η Τουρκία κατάφερε ωστόσο να πάρει εκ νέου το προβάδισμα όμως από το 23ο λεπτό και μετά οι διεθνείς μας ανέβασαν στροφές, και έχοντας τις λύσεις στην επίθεση έφεραν τα κάτω πάνω. Προηγήθηκαν στο 25΄ με 14-13 ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 15-13 χάνοντας επίθεση σε νεκρό χρόνο για να αυξήσουν και άλλο την διαφορά.

Ο τραυματισμός του Δημήτρη Νικηφόρου στο ξεκίνημα του 2ου ημίχρονου επηρέασε αγωνιστικά την ομάδα δίνοντας την ευκαιρία στην Τουρκία να φέρει τον αγώνα στα ίσα με την συμπλήρωση 43΄ λεπτών στον αγώνα ενώ πήρε το προβάδισμα με 20-19 λίγο πριν το 45λεπτο.

Η Εθνική μας δεν κατέθεσε τα όπλα και κατάφερε εκ νέου να αντιδράσει φτάνοντας στην ισοφαρίσει σε 22-22 με την συμπλήρωση 50 λεπτών στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα 8 λεπτά πριν το τέλος με 24-23.

Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με εναλλαγές στο σκορ ενώ 1 λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 26-26.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση και αφού είχε προηγηθεί χαμένη επίθεση της Εθνικής μας.

Κακό πρώτο ημίχρονο στην παράταση για την Εθνική μας έδωσε την δυνατότητα στην Τουρκία να πάρει σημαντικό προβάδισμα με 28-26, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 28-28 3 λεπτά πριν το φινάλε δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα. Πήρε προβάδισμα 29-28 όμως ισοφάρισε η Τουρκία και οδήγησε τον αγώνα σε 2η παράταση.

Στην 2η παράταση έμεινε από δυνάμεις και έχασε στις λεπτομέρειες με 35-32.

Πρώτο Ημίχρονο (5λεπτα): 5΄ (2-3), 10′ (4-5), 15΄ (6-8), 20΄ (9-10),  25΄ (14-13), 30΄ (15-13)

Δεύτερο Ημίχρονο (5λεπτα): 35΄ (18-15), 40΄(19-17), 45΄ (19-20), 50΄ (22-22), 55΄ (24-24), 60΄ (26-26)

Παράταση:  70΄ (29-29), 80′ (32-35)

Χάντμπολ: Τελευταία Ενημέρωση