«Τελείωσε» με την Κίνα και συνάντα Τουρκία στα ημιτελικά!

Μάγκες με τα όλα τους. Οι διεθνείς μας πιστοί στο ραντεβού τους κέρδισαν άνετα την Κίνα με 36-26 στα προημιτελικά και πήραν το εισιτήριο για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης του 2nd IHF Men’s Emerging Nations Championship.

Αντίπαλος της Εθνικής μας στα ημιτελικά η Τουρκία που επικράτησε της Γεωργίας με 32-26 στον άλλο προημιτελικό με τον μεταξύ μας αγώνα να είναι ορισμένος για το Σάββατο 17 Ιουνίου στις 18:00.

Οι χειροσφαιριστές του Απόστολου Μιχαήλ ήταν κατά κράτος ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, πήραν από νωρίς το προβάδισμα και στο τέλος τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα από την Εθνική μας που προηγήθηκε με 3-0 μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ενώ στο 10λεπτο έφτασε να προηγείται με 5-2.

Στα μισά του ημιχρόνου αύξησε την διαφορά στα 5 τέρματα (7-3) ενώ με την λήξη του πρώτου μέρους βρέθηκε να προηγείται με διαφορά 7 τέρματα (16-9) και τον Τζούλιο Αργυρού να πετυχαίνει τα 5 απ’ αυτά.

Στο 2ο μέρος η ομάδα της Κίνας προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 18-14 στο 25ο λεπτό, στα μισά του 2ου μέρους η Εθνική μας επανέφερε την διαφορά στα 6 τέρματα με 25-19 για να πάρει στο τέλος τη νίκη με το τελικό 36-26.

Κορυφαίος του αγώνα ανακηρύχτηκε ο Χριστόφορος Νούγκοβιτς με τον τερματοφύλακα της Εθνικής μας να κάνει εξαιρετικό αγώνα σκοράροντας και 2 τέρματα. Πολύ μεγάλη εμφάνιση απ’ όλη την ομάδα η οποία έδειξε χαρακτήρα και έδειξε αποφασισμένη για το χρυσό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Πρώτο Ημίχρονο: 5΄ (3-1), 10΄ (5-2), 15΄ (7-3), 20΄ (10-5), 25΄ (13-6), 30΄ (16-9)

Δεύτερο Ημίχρονο: 5΄ (18-14), 10′ (22-17), 15΄ (25-19), 20′ (27-21), 25΄ (32-25), 30΄ (36-26)