Άγγιξαν το θαύμα οι γυναίκες αλλά...

Η Εθνική ομάδα γυναικών Κύπρου στην αντισφαίριση άγγιξε το θαύμα της ανόδου στο πλαίσιο των αγώνων του Fed Cup για το Group III της Ευρωαφρικανικής ζώνης που διεξήχθηκαν από 13-17 Ιουνίου στο Κισινάου της Μολδαβίας.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Ομοσπονδίας Αντισφαιρίσεως Κύπρου (ΟΑΚ), ύστερα από μία αήττητη πορεία τριών αγώνων στον Β΄ Όμιλο, η Εθνική Κύπρου πάλεψε μέχρι τέλους στον αγώνα με την γηπεδούχο Μολδαβία, που έδινε την άνοδο στο Group II. Έχασε με 2-0 αλλά έστειλε το μήνυμα ότι το μέλλον της ανήκει, αναφέρεται.

Αποτελούμενη από νεαρές αθλήτριες, με μέσο όρο ηλικίας τα 18 χρόνια, τις Ελίζα Ομήρου, Μαρία Σιοπαχά, Άννα Σαβτσένκο και Ελένη Λουκά, η ομάδα έδειξε ότι είναι θέμα χρόνου να πετύχει αυτό που μέχρι πριν λίγο καιρό φάνταζε ένας απλησίαστος στόχος, σημειώνει η ΟΑΚ.

«Ως κάπτεν, είμαι περήφανος για αυτή την ομάδα και τη συνολική τους παρουσία στην Μολδαβία. Έχουν καταφέρει κάτι που δεν έχει ξαναγίνει. Σίγουρα θέλαμε την πρόκριση, όμως είναι μια νεαρή ομάδα με όλο το μέλλον μπροστά τους. Έχουν αποδείξει πολλά αυτή την εβδομάδα, τις συγχαίρω και είμαστε όλοι περήφανες για αυτές» δήλωσε ο Φώτος Καλλίας.

`Οπως αναφέρεται, καθοριστικός για την έκβαση της αναμέτρησης θεωρείτο εκ των προτέρων ο πρώτος αγώνας και έτσι τελικά αποδείχτηκε. Ύστερα από ένα μέτριο πρώτο σετ για την Ελίζα Ομήρου με αντίπαλο την Vitalia Stamat (2-6), το δεύτερο σετ επεφύλαξε πολύ μεγάλες ανατροπές. Η Ελίζα έσωσε πέντε ματς-πόιντ (τα τρία εκ των οποίων στο 4-5 ερχόμενη πίσω από 0-40, και ένα άλλο στο τάι-μπρέικ) για να κερδίσει τελικά το σετ με 7-6 στο τάι-μπρέικ[8-6]. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, η Stamat προηγήθηκε με 4-1 και 5-4, με την Ομήρου να σώζει άλλα δύο ματς-πόιντ, πριν χάσει το σετ με 6-4 και τον αγώνα με 2-1, που είχε διάρκεια 2 ώρες και 39 λεπτά.

Στο δεύτερο αγώνα η 16χρονη Ελένη Λουκά είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στην καλύτερη Μολδαβή τενίστρια Alexandra Perper (26 ετών, Ranking 504). Ο αγώνας ολοκληρώθηκε μέσα σε 44 λεπτά (0-6, 2-6). Ο τελικός νικητής κρίθηκε και έτσι δεν διεξήχθη ο αγώνας στο Διπλό. Το άλλο εισιτήριο ανόδου εξασφάλισε η Ελλάδα που νίκησε στον δεύτερο τελικό της μέρας την Φινλανδία με 2-0. Στους αγώνες στο Κισινάου συμμετείχαν 15 χώρες με την Κύπρο να καταλαμβάνει τελικά την 3η θέση.

Όλα τα αποτελέσματα της κυπριακής ομάδας έχουν ως ακολούθως :

Όμιλος Β΄

Κύπρος – Κένυα 3-0
Μαρία Σιοπαχά Vs Sneha Kotecha  2-0 (6-3, 6-1)
Ελίζα Ομήρου Vs Shufaa Changawa Ruwa  2-0 (6-0, 6-2)
Μαρία Σιοπαχά /Ελίζα Ομήρου Vs Katarina Karanja/Judith Nkatha με 2-0 (6-0, 6-0).

Κύπρος – Ισλανδία 3-0
Μαρία Σιοπαχά Vs Sofia Soley Jonasdottir 2-0 (6-0, 6-1)
Ελίζα Ομήρου Vs Anna Soffia Gronholm 2-0 (6-0,6-1)
Ελίζα Ομήρου / Μαρία Σιοπαχά Vs Hera Brynjarsdottir / Sofia Soley Jonasdottir 2-0 (6-0, 6-0)

Κύπρος – Ιρλανδία 3-0
Μαρία Σιοπαχά Vs Jane Fenelly 2-1 (6-7[4], 6-3, 6-1)
Ελίζα Ομήρου Vs Jennifer Timotin 2-0 (6-3, 6-0)
Άννα Σαβτσένκο / Ελένη Λουκά Vs Ruth Copas / Sophia Derivan 2-0 (6-0, 7-6[4])

Τελικός : Κύπρος-Μολδαβία 0-2
Ελίζα Ομήρου Vs Vitalia Stamat 1-2 (2-6, 7-6[8], 4-6)
Ελένη Λουκά Vs Alexandra Perper 0-2 (0-6, 2-6)

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση