Ο Ανδρέας Χάσικος κέρδισε το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη»

• Στο νικητή απονεμήθηκε και το επαμειβόμενο «Έπαθλο Λάκη Ψημολοφίτη» που αθλοθετεί ο τέως πρόεδρος της ΣΚΟΕ και συναθλητής του Λάκη Ψημολοφίτη στην εθνική Ελλάδος σκητ, Παύλος Κανελλάκης

• Νικήτρια στο σκητ γυναικών η Άντρη Ελευθερίου, με παγκύπριο ρεκόρ τελικού (56/60) ενώ στους έφηβους κέρδισε ο νεαρός Νικόλας Βασιλείου και στις νεάνιδες η Σωτηρία Ανδρέου, η οποία ανέβασε το παγκύπριο ρεκόρ στο 73/75!

Ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας Ανδρέας Χάσικος ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Λάκη ψημολοφίτη», μετά από πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό όπου πέτυχε 56/60. Στο σκητ γυναικών, την πρώτη θέση εξασφάλισε η πρωταθλήτριά μας Άντρη Ελευθερίου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού, η οποία επίσης παρουσιάστηκε πολύ εύστοχη στον τελικό, σημειώνοντας παγκύπριο ρεκόρ με 56/60.

Ο αγώνας για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», ήταν ο τέταρτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 20 και 21 Μαΐου στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου Κύπρου – Λάκης Ψημολοφίτης, με χορηγό την εταιρία G&L CALIBERS LTD κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY. Στο νικητή, πέρα από το έπαθλο του χορηγού, απονεμήθηκε και το επαμειβόμενο «Έπαθλο Λάκης Ψημολοφίτης», που αθλοθετεί στη μνήμη του, ο τέως πρόεδρος της ΣΚΟΕ και συναθλητής του εκλιπόντος στην εθνική Ελλάδας, Παύλος Κανελλάκης. Πέρα από τις νίκες του Ανδρέα Χάσικου στους άνδρες και της Άντρης Ελευθερίου στις γυναίκες, ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσαν τα πολύ καλά αποτελέσματα με τα οποία πέρασαν επικεφαλής στον τελικό, ο έφηβος Νικόλας Βασιλείου της ΣΚΟΛΕΥ (123/125) και η νεάνιδα Σωτηρίας Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ, που πέτυχε νέο παγκύπριο ρεκόρ νεανίδων με 73/75.

Στον τελικό των ανδρών, πέρασαν επίσης ο Τάσος Χαπέσιης της ΣΚΟΛΕΥ με 122/125, ο οποίος με 44/50 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ο μετέπειτα νικητής Ανδρέας Χάσικος με 121/125, ο Φώτης Αθανασίου της ΣΚΟΑΜ με 120/125, που αγωνίστηκε στη μονομαχία του χρυσού μεταλλίου και περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με 52/60. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Κωνσταντίνου του ΣΚΟΠΑΦ (119/125) με 34/40, πέμπτος ήταν ο Νικόλας Βασιλείου που πέτυχε 25/30 στον τελικό και έκτος ο νεαρός Πέτρος Εγγλεζούδης της ΣΚΟΛΕΜ (119/125) με 16/20. Στον τελικό των γυναικών πίσω από τη νεάνιδα Σωτηρία Ανδρέου ακολούθησαν η Άντρη Ελευθερίου με 71/75, η Παναγιώτα Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ) με 68/75, η Κωνσταντία Νικολάου (ΣΚΟΑΜ) με 65/75, η Λουΐζα Θεοφάνους (ΣΚΟΛΕΥ) με 61/75 και η νεάνιδα Αναστασία Ελευθερίου (ΣΚΟΛΕΜ) με 55/75. Τελικά, στη «μάχη» του χρυσού μεταλλίου η Άντρη Ελευθερίου πέτυχε νέο παγκύπριο ρεκόρ και πήρε την πρώτη θέση με 56/60, ενώ η Παναγιώτα Ανδρέου με 47/60 περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο και η Λουΐζα Θεοφάνους με 34/50 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο.

Στη Β’ κατηγορία του σκητ, πρώτευσε ο επανεμφανισθείς Ιάσονας Τζιοβάννης της ΣΚΟΕΠΑ με 115/125 και στους έφηβους της Β’ κατηγορίας ο Κωνσταντίνος Λοϊζίδης του ΣΚΟΛΑΡ με 114/125, ενώ στους παίδες ο μικρός Σωτήρης Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ πρόσθεσε άλλο ένα έπαθλο στην τροπαιοθήκη του με 112/125.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του σκητ στο «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: