Γιώργος Αχιλλέως και Κωνσταντία Νικολάου οι νικητές στο «Κύπελλο Αμμοχώστου»

Οι διεθνείς σκοπευτές μας Γιώργος Αχιλλέως (ΣΚΟΠΑΦ) και Κωνσταντία Νικολάου (ΣΚΟΑΜ), ήταν οι μεγάλοι νικητές στον πρωταθληματικό αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου», που ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις του σκοπευτηρίου Παραλιμνίου το περασμένο Σαββατοκύριακο 8 και 9 Απριλίου. Κοινό χαρακτηριστικό των δυο νικητών ήταν η πολύ σπουδαία εμφάνισή τους στον τελικό και η σχετικά άνετη επικράτηση τους.

Στο σκητ ανδρών, όπου το ψηλότερο αποτέλεσμα στον κανονικό αγώνα το πέτυχε ο πρωταθλητής μας Αντώνης Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ με 122/125, ο μετέπειτα νικητής Γιώργος Αχιλλέως και ο έφηβος Νικόλας Βασιλείου της ΣΚΟΛΕΥ ακολούθησαν με 119/125, ενώ οι Ανδρέας Χάσικος (ΣΚΟΛΑΡ) και Σωτήρης Αντωνίου (ΣΚΟΛΕΥ) πέρασαν στον τελικό με 118/125 και ο Μενέλαος Μιχαηλίδης (ΣΚΟΛΕΥ) με 117/125.

Μετά τη δοκιμασία των πρώτων 10 «ντουμπλέ» του τελικού, ο νεαρός Νικόλας Βασιλείου αποχώρησε με 15/20 και περιορίστηκε στην έκτη θέση, ενώ στη συνέχεια αποχώρησαν οι Ανδρέας Χάσικος με 25/30 και Σωτήρης Αντωνίου με 35/40. Ο Αντώνης Ανδρέου ήταν ο επόμενος που βγήκε «νοκ άουτ» με 44/50 εξασφαλίζοντας το χάλκινο μετάλλιο, ενώ στη «μονομαχία» του χρυσού μεταλλίου, ο Γιώργος Αχιλλέως με 58/60, επικράτησε με σχετική άνεση του Μενέλαου Μιχαηλίδη που συγκέντρωσε 54/60.

Στον τελικό του σκητ γυναικών, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπεύτριές μας Κωνσταντία Νικολάου (ΣΚΟΑΜ) με 68/75, οι αδελφές Παναγιώτα και (η νεάνιδα) Σωτηρία Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ) με 64/75 και 63/75 αντίστοιχα, η Λουΐζα Θεφάνους (ΣΚΟΛΕΥ) με 62/75 και η νεάνιδα Αναστασία Ελευθερίου (ΣΚΟΛΕΜ) με 52/75. Η τελευταία με 19/30 περιορίστηκε στην πέμπτη θέση, ενώ τέταρτη τερμάτισε η Λουΐζα με 27/40. Για την επόμενη αποχώρηση έγινε «ενδοοικογενειακός εμφύλιος» μεταξύ της Παναγιώτας και της Σωτηρίας, για να χάσει τελικά τη «μάχη» η λιγότερο έμπειρη Σωτηρία που αποχώρησε με μια επιτυχία λιγότερη (27/50), εξασφαλίζοντας παράλληλα το χάλκινο μετάλλιο στη γενική κατάταξη των 75 δίσκων, αλλά και την πρώτη θέση στο σκητ νεανίδων. Στη «μονομαχία» για το χρυσό μετάλλιο η Κωνσταντία είχε μια σχετικά άνετη επικράτηση με 49/60 έναντι 44/60 της Παναγιώτας.

Στις άλλες κατηγορίες, ο Νικόλας Βασιλείου με το 119/125 εξασφάλισε την πρώτη θέση στους έφηβους της Α’ κατηγορίας, ενώ ο Τουρκοκύπριος Μεχμέτ Σανπάτσι της ΣΚΟΑΜ ήταν ο νικητής στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας με 111/125 και ο νεαρός Γιώργος Παμπόρης του ΣΚΟΠΑΦ στους έφηβους της Β’ κατηγορίας με 110/125. Ο μικρός Σωτήρης Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ με 111/125 εξασφάλισε την πρώτη θέση στους παίδες και τη δεύτερη θέση στη Β’ κατηγορία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του σκητ στον αγώνα για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: