Πέρασε 3ος ο Παύλος Κοντίδης (pics)

Τι κάνουν οι Κύπριοι αθλητές μας στους Μεσογειακούς Αγώνες

ΤΟΥ ΑΡΓΥΡΗ ΑΡΓΥΡΟΥ (ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΕΑΚ)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Στην 3η θέση της γενικής κατάταξης πέρασε σήμερα ο Παύλος Κοντίδης, στα λέιζερ της ιστιοπλοΐας, των 18ων Μεσογειακών Αγώνων, που φιλοξενεί η Ταραγόνα. Ο αργυρός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου το 2012 μπήκε δυναμικά στη δεύτερη ημέρα των αγώνων, κερδίζοντας την πρώτη κούρσα, χωρίς ωστόσο να δώσει συνέχεια στην 4η ιστιοδρομία, αφού τερμάτισε στην 8η θέση.

Έτσι, με συνολικά 19 βαθμούς ποινής βρίσκεται στην 3η θέση, πίσω από τους δύο Ισπανούς. Ο Χοακίν Μπλάνκο Αλμπαλάτ, μπορεί να μην κέρδισε κάποια ιστιοδρομία, αλλά έχει τρεις δεύτερες θέσεις και μία τρίτη, με αποτέλεσμα να είναι επικεφαλής με 9 βαθμούς ποινής. Πίσω του ο Χοέλ Ροδρίγεθ Πέρεθ με 17 βαθμούς ποινής. Σε ό,τι αφορά τον Κυριάκο Καρατσιή, τερμάτισε 18ος και 20ός και βρίσκεται στην τελευταία 21η θέση.

Στα RS:X έγιναν σήμερα τρεις ιστιοδρομίες, με τον Ανδρέα Καριόλου να μένει σταθερά μεταξύ 7ης και 8ης θέσης. Στη δεύτερη ιστιοδρομία τερμάτισε 8ος, στην 3η 7ος και στην 4η 6ος, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην 7η θέση της γενικής κατάταξης με 28 βαθμούς ποινής. Την πρώτη θέση μοιράζονται ο Γάλλος Λουί Ζιαρντ και ο Ιταλός Ματία Καμπόνι με 8 βαθμούς ποινής, ενώ τρίτος είναι ο Ιβάν Παστόρ Λαφουέντε με 15 β.π.

Στα RS:X γυναικών, «κολλημένη» στη 10η θέση είναι η Νατάσα Λάππα, αφού στις δύο σημερινές ιστιοδρομίες τερμάτισε σε αυτή τη θέση, η οποία είναι και η θέση της στη γενική κατάταξη. Η τέταρτη ιστιοδρομία ακυρώθηκε. Η ιστιοπλοϊκή δράση θα συνεχιστεί και σήμερα στον Ναυτικό Όμιλο Σαλόου, στις 13:00.

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Χωρίς κάποια διάκριση

Στην τοξοβολία, η εθνική μας ομάδα των ανδρών, αποτελούμενη από τους Ανδρέα Ονουφρίου, Κωνσταντίνο Παναγή και Κωνσταντίνο Λοΐζου, αποκλείστηκε στα προημιτελικά από τη διοργανώτρια Ισπανία (2-6). Αντίθετα εύκολα έχασε από την Ισπανία η γυναικεία ομάδα μας (0-6), την οποία αποτελούσαν οι Άννα Καλλένου, Ειρήνη Ανδρέου και Χριστίνα Χατζηερωτοκρίτου.

Επίσης, στον πρώτο γύρο των νοκ – άουτ ο Κωνσταντίνος Λοΐζου κέρδισε τον Αλβανό Εμίρ Τσίνα (6-4), ενώ εύκολη ήταν η πρόκριση του Κωνσταντίνου Παναγή επί του Αλγερινού Μοχάμεντ Ραγιάντ Ραζέγκ (6-0). Τα πράγματα δεν ήταν το ίδιο καλά στη φάση των «32» για τους αθλητές μας που αποκλείστηκαν. Ο Ανδρέας Ονουφρίου έχασε από τον Τούρκο Φατίχ Μποζλάρ (6-4), ο Κωνσταντίνος Λοΐζου ηττήθηκε από τον Τούρκο Μετέ Γκαζόζ (6-0) και ο Παναγή ηττήθηκε από τον Κροάτη Ματία Μίχαλιτς (6-2).

Στις γυναίκες, παρά την καλή προσπάθειά τους, εντούτοις ούτε σε αυτήν την κατηγορία καταφέραμε να έχουμε τη διάκριση, αφού όλα τα κορίτσια μας αποκλείστηκαν στον πρώτο γύρο των νοκ-άουτ. Η Χριστίνα Χατζηερωτοκρίτου έχασε στο σιουτ – οφ την πρόκριση, από την Ελληνίδα Ανατολή Μάρθα Γκορίλα (6-5). Με το ίδιο σκορ έχασε και η Ειρήνη Ανδρέου από τη Γαλλίδα Μπερανζέρ Ρογκαζί, ενώ την ήττα γνώρισε και η Άννα Καλλένου από την Αιγύπτια Ριμ Μανσούρ (6-2).

ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΣΚΙ

Δύο 6ες θέσεις

Με δύο έκτες θέσεις και τέσσερις συμμετοχές στους τελικούς, από όλους τους αθλητές που συγκροτούσαν την αποστολή, η ομάδα του θαλάσσιου σκι επιστρέφει απόλυτα ικανοποιημένη από τη συμμετοχή της στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες. Στους άνδρες ο Ανδρέας Γεωργίου κατέλαβε την 6η θέση, και λίγο πιο πίσω ακολούθησε ο Γιάννης Κόκκινος στην 8η θέση. Αντίστοιχα στις γυναίκες, η Στέλλα Αναστάση ήταν 6η και Φλωρεντία Λοϊζίδου ήταν 8η ανάμεσα στις 10 αθλήτριες που είχαν προκριθεί για τον τελικό.

Τόσο στο αγώνισμα των αντρών όσο και των γυναικών συμμετείχαν από 17 αθλητές και οι θέσεις που κατέλαβαν οι αθλητές μας είναι αρκετά ικανοποιητικές. Θα μπορούσαν να ήταν ακόμη ψηλότερες, εάν την τελευταία στιγμή οι διοργανωτές δεν άλλαζαν τον αριθμό των αθλητών που κάθε χώρα είχε δικαίωμα όχι μόνο να συμμετέχει στον αγώνα αλλά και να βάλει στον τελικό.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Με έναν τελικό στις αποσκευές

Η ομάδα της σκοποβολής ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες στο σκοπευτήριο «Jordi Tarrago» με μία συμμετοχή σε τελικό, και την 6η θέση που εξασφάλισε η Γεωργία Κωνσταντινίδου στο Τραπ. Η καλύτερη Κύπρια «τράπερ», δεν είχε και τόσο καλή δεύτερη μέρα, ωστόσο πέρασε στον τελικό με επίδοση 110/125. Εκεί με 17/25 δίσκους ήταν η πρώτη που αποκλείστηκε καταλαμβάνοντας την 6η θέση.

Η αντίστοιχη ομάδα των ανδρών στο τραπ, αποτελούμενη από τους Ανδρέα Μακρή και Χριστόφορο Κωνσταντινίδη, δεν κατάφερε να καλύψει το χαμένο έδαφος της πρώτης μέρας και να μπει στην τελική εξάδα. Ο Μακρή με 115/125 κατέλαβε την 18η θέση και ο Κωνσταντινίδης με 112/125 την 24η θέση επί συνόλου 25 αθλητών.

Στα αεροβόλα, την καλύτερη εμφάνιση στο τουφέκι 10μ., πραγματοποίησε ο Ανδρέας Χαραλάμπους που κατέλαβε την 10η θέση με επίδοση 613.1, την ώρα που ο Αλέξανδρος Χριστοφόρου με 606.6 ήταν 15ος επί συνόλου 17 αθλητών. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Μαριλένα Κωνσταντίνου κατέλαβε την 19η θέση με επίδοση 610.6 βαθμών, και η νεαρή Κάλια Παπασωζόμενου στον πρώτο μεγάλο διεθνή της αγώνα, την 23η με επίδοση 594.5.

Υπόλοιπα: Τελευταία Ενημέρωση