Wimbledon: ΣΟΚ για Φέντερερ, πέρασε ο Τζόκοβιτς

Απίστευτο παιχνίδι με τον Άντερσον να αποκλείει τον κάτοχο του τίτλου

Σε ημιτελικό grand slam για πρώτη φορά από το 2016 προκρίθηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, μετά τη νίκη του με 3-1 επί του Κέι Νισικόρι στα προημιτελικά του Wimbledon. Τεράστια έκπληξη με τον Κέβιν Άντερσον να αφήνει έξω τον Φέντερερ μετά από ένα συγκλονιστικό ματς!

Ο Τζόκοβιτς αποδείχθηκε ανώτερος του αντιπάλου του με εξαίρεση το δεύτερο σετ και επικράτησε με 6-3,3-6,6-2,6-2 για να βρεθεί για όγδοη φορά στα ημιτελικά του φημισμένου τουρνουά. Ο αντίπαλός του θα προκύψει από το ζευγάρι του Ναδάλ με τον Ντελ Πότρο.

Ο Φέντερερ έδειχνε πως θα είχε ένα μάλλον εύκολο απόγευμα στο κεντρικό court όταν προηγήθηκε με 2-0 (6-2,7-6), όμως ο Άντερσον επανήλθε και μπόρεσε όχι μόνο να ισοφαρίσει σε 2-2 (7-5,6-4) αλλά και να κοντράρει στα ίσα και στο καθοριστικό πέμπτο σετ κερδίζοντας τελικά τη νίκη. Η μάχη ήταν τεράστια και το σετ πήγε στην παράταση, με τον Άντερσον να κάνει break στο 23o game (!!) για να κερδίσει τελικά το σετ με 13-11 και τον αγώνα με 3-2 σετ!