Στους «4» της Αμβέρσας ο Τσιτσιπάς

Πάτησε τον Χάνφμαν και έκλεισε θέση στα ημιτελικά

Ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Γιανίκ Χάνφμαν και προκρίθηκε με άνεση στα ημιτελικά του τουρνουά της Αμβέρσας ο Στέφανος Τσιτσιπάς (2-0 σετ).

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, ενόψει και των ATP Finals που θα διεξαχθούν σε λίγες εβδομάδες στο Τορίνο της Ιταλίας.

Επόμενος αντίπαλος του στη βελγική πόλη, θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Φιλς-Βαρίγιας, παιχνίδι που θα ξεκινήσει σε λίγη ώρα (21:45).

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τους δύο τενίστες να υπερασπίζονται το σερβίς τους. Ο Τσιτσιπάς έφτασε στο υπέρ του 3-2 και κάνοντας μπρέικ στο αμέσως επόμενο game, έφτασε στο 4-2. Στη συνέχεια, κράτησε πολύ εύκολα το σερβίς του και έφτασε στο 6-3 και το 1-0 σετ.

Με τον ίδιο τρόπο, όπως και το πρώτο, ξεκίνησε και το δεύτερο σετ, με το σκορ να φτάνει στο 3-3, έπειτα από εύκολη υπεράσπιση του σερβίς των δύο τενιστών. Ο Τσιτσιπάς ήταν αποφασισμένος να κάνει το μπρέικ για να τελειώσει νωρίς το ματς, κάτι που εντέλει κατάφερε για το 4-3.

Και αφού κράτησε πανεύκολα το δικό του, έκανε εκ νέου μπρέικ, μετά από τέσσερα break points που είχε στη διαθεσή του, φτάνοντας στο 6-3 και το 2-0 σετ μετά από 71 λεπτά παιχνιδιού.