Σταμάτησε τον Τσιτσιπά ο Μεντβέντεφ

Στον ημιτελικό της Βιέννης!

Στα ημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στη Βιέννη.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε 2-0 σετ (6-4, 7-6(6)) από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ σε μία ώρα και 45 λεπτά αγώνα και αποχαιρέτισε τα αυστριακά κορτ. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τον Έλληνα τενίστα να παραδίνεται στο φινάλε μετά από μεγάλη μάχη στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν αυτός που πίεσε πρώτος για το break, έχοντας τρεις ευκαιρίες που σταμάτησε ο Μεντβέντεφ για να κάνει το 2-2. Στη συνέχεια, ο Ρώσος ήταν αυτός που κατάφερε πρώτος να σπάσει το σερί του αντιπάλου.

Μετά από back to back λάθη του Τσιτσιπά, ο Μεντβέντεφ έκανε το 4-3 και «κλείδωσε» το προβάδισμά του για το 5-3.

Ο Τσιτσιπάς με love game μείωσε σε 5-4, όμως ο αντίπαλός του δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσει το σετ με 6-4.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο. Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με love game, αλλά πιέστηκε για το 2-1, με τον Μεντβέντεφ να φτάνει σχετικά άνετα στο 3-3. Η πίεση προς τον Τσιτσιπά συνεχίστηκε, με τον Ρώσο να χάνει δύο break points, ενώ είχε μια ακόμα χαμένη ευκαιρία στο 6-5.

Οι δύο παίκτες οδηγήθηκαν στο tie break, που έφτασαν χωρίς απώλειες στο 4-3 υπέρ του Μεντβέντεφ. Ο Ρώσος έκανε μίνι break για το 5-3, με την Τσιιτσιπά να απαντάει ισοφαρίζοντας σε 5-5.

Εκεί τελείωσαν οι δυνάμεις του Έλληνα τενίστα, αφού ο Μεντβέντεφ με νέο μίνι break έκανε το 7-6 και τελείωσε το ματς με 8-6.