Ο Σβέρεφ επιβλήθηκε του Τσιτσιπά και ισοφάρισε για την Γερμανία

Η πρόκριση στα ημιτελικά του United Cup θα κριθεί στο μεικτό διπλό

Δεν κατάφερε να τελειώσει τη σειρά με την Γερμανία για τα προημιτελικά του United Cup ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αφού ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) από τον Αλεξάντερ Σβέρεφ!

Έτσι, μετά και τη νίκη της Σάκκαρη επί της Αντζελίκ Κέρμπερ, η σειρά βρίσκεται στο 1-1 και η πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα κριθεί στο μεικτό διπλό.

Ο Τσιτσιπάς, το πάλεψε κόντρα σε έναν αντίπαλο top επιπέδου και μόλις στη δεύτερη εμφάνισή του μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε, χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες και πληρώνοντας τα πολλά του αβίαστα λάθη (είχε 24 έναντι 9 του αντιπάλου του).

Στο πρώτο σετ, ο Σβέρεφ κατάφερε να κάνει πρώτος το break για το 4-3, ενώ είχε τριπλό set point στο 5-3. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς βρήκε απαντήσεις και με πέντε συνεχόμενους πόντους του μείωσε σε 5-4 και παραλίγο να ισοφαρίσει, αλλά ο Σβέρεφ έσβησε δύο break points και έκανε το 1-0 με 6-4.

Αμφίρροπο και το δεύτερο σετ, με το μοναδικό του break να έρχεται για το 5-4 του Σβέρεφ, ο οποίος έκλεισε το ματς με love service game.