Νίκη για τους αδελφούς Τσιτσιπά στην Αμβέρσα

Προκρίθηκαν στα προημιτελικά του European Open

Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς πέτυχαν τη 2η νίκη τους απέναντι στο δυνατό δίδυμο των Βέγκα Ερνάντζες και Ρέγες Βαρέλα μέσα σε 2 μήνες, στην πρεμιέρα τους στο 250άρι της Αμβέρσας.

Τα αδέρφια Τσιτσιπά επικράτησαν με 7-6 (7), 7-6 (2), καταφέρνοντας να έχουν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά τα 2 χαμένα set points στην κανονική διάρκεια του 1ου σετ, για να το κατακτήσουν.

Στη συνέχεια βρέθηκαν πίσω με 0-2 στο tie-break, όμως ανέκαμψαν και αφού έσβησαν και ένα set point, το κέρδισαν με 9-7, για να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα.

Στο 2ο σετ είχαν χαμένες ευκαιρίες για break τα αδέρφια Τσιτσιπά, που προηγήθηκαν με break στο 4-3, αλλά άμεσα απάντησαν οι Βαρέλα και Ερνάντες, για να ισοφαρίσουν σε 4-4.

Και το 2ο σετ πήγε σε tie-break, με τους δυο Έλληνες τενίστες να μην κινδυνεύουν και να επικρατούν 7-2, για να σφραγίσουν τη 2η συνεχόμενη νίκη τους απέναντι στο συγκεκριμένο δίδυμο, το οποίο είχαν κερδίσει και στον 1ο γύρο του US Open λιγότερο από 2 μήνες πριν.

Στα προημιτελικά του European Open, τα αδέρφια Τσιτσιπά θα αντιμετωπίσουν είτε τους Νο.4 του ταμπλό, Μιντελκουπ και Μάιλς, είτε με τους Μπέργκς και Κόλσον.

Πηγή: sdna.gr