Χάμιλτον: «Δεν απόλαυσα κανένα γύρο, είχα κακή αίσθηση από το μονοθέσιο»

Απογοητευμένος με τον τρόπο που εξελίχθηκε ο αγώνας του στην Ουγγαρία ήταν ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής

Έπειτα από την πρώτη του pole position μετά από 595 ημέρες, ο Λιούις Χάμιλτον περίμενε πως θα είναι σε θέση να παλέψει τουλάχιστον για το βάθρο στο Grand Prix Ουγγαρίας. Ο Βρετανός βρέθηκε από την εκκίνηση σε μειονεκτική θέση, καθώς έπεσε τέταρτος μετά από δύο στροφές.

Η απόδοση της W14 ήταν κακή και στο τέλος συμβιβάστηκε με την 4η θέση, 39 ολόκληρα δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή, Μαξ Φερστάπεν. Μετά το τέλος του αγώνα, μίλησε στην κάμερα του F1TV για το τι έγινε στον πρώτο γύρο του Grand Prix: «Στην εκκίνηση έκανα καλό πέταγμα, πέτυχα το στόχο που έχουμε, όμως τα πίσω ελαστικά είχαν σπινάρισμα και έχασα χρόνο. Μέχρι τη στροφή 2 μου έκαναν συνεχώς επίθεση. Στην τελική όμως δεν έχει σημασία γιατί δεν είχα το ρυθμό να ανταγωνιστώ κανέναν σήμερα».