Τα 15 πληρώματα που «κατέκτησαν» τις 12 σκληρές ειδικές του 50ου Ράλλυ Κύπρος!

Μεγάλος πρωταγωνιστής της διοργάνωσης του 2023 ήταν φυσικά ο Nasser Al-Attiyah από το Κατάρ

Tο Ράλλυ Κύπρος επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στην αθλητική ζωή της χώρας μας! Στις δύο αγωνιστικές μέρες του επετειακού 50ου Ράλλυ Κύπρος, το Σαββατοκύριακο 7-8 Οκτωβρίου 2023, χιλιάδες ήταν οι φίλοι του μηχανοκίνητου αθλητισμού που πήραν θέση στα διάφορα σημεία των δώδεκα ειδικών διαδρομών, για να δουν από κοντά τα περάσματα των πληρωμάτων.

«Το φετινό Ράλλυ Κύπρος διεξήχθη όπως ήταν προγραμματισμένο, χωρίς απρόοπτα και με απόλυτη συνεργασία όλων όσων εργάστηκαν, στο αρχηγείο, στο service park και στις ειδικές διαδρομές. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με τον τρόπο που εξελίχθηκε το 50ο Ράλλυ Κύπρος», τόνισε η Αλυτάρχης του αγώνα κα. Νάγια Κοντοπούλου και συνέχισε: «Πλέον, ξεκινάμε δουλειά για το 2024, όπου στόχος μας είναι να παρουσιάσουμε έναν ακόμη πιο γεμάτο και ανταγωνιστικό αγώνα».

Ξεχώρισε ο Al-Attiyah

Μεγάλος πρωταγωνιστής της διοργάνωσης του 2023 ήταν φυσικά ο Nasser Al-Attiyah από το Κατάρ, ο οποίος με συνοδηγό τον Mathieu Baumel και αυτοκίνητο Volkswagen Polo GTi R5, πήρε την 8η του νίκη στο Ράλλυ Κύπρος. Μαζί με μία δεύτερη και μια τρίτη θέση που πήρε ο Καταρινός, το 2007 και το 2008 αντίστοιχα, έχει ανέβει στο πόντιουμ δέκα φορές. Ο Al-Attiyah -πέντε φορές νικητής του Ράλλυ Ντακάρ και χάλκινος Ολυμπιονίκης στο Λονδίνο το 2012 στο σκητ- τρέχει στο Ράλλυ Κύπρος από το 2005, με τον ίδιο να δηλώνει μετά το τέλος του αγώνα ότι θα συνεχίσει να έρχεται στο νησί μας, το οποίο θεωρεί δεύτερο του σπίτι, ενώ ζήτησε απ΄ όλους τους φορείς όπως στηρίξουν περαιτέρω αυτό τον αγώνα.

Από την πλευρά του, ο Γάλλος Mathieu Baumel, ο οποίος τρέχει με τη σημαία της Ανδόρας, έφτασε τις τέσσερις νίκες ως συνοδηγός στο Ράλλυ Κύπρος και έπιασε στην κορυφή της σχετικής κατάταξης τον Ιταλό Giovanni Bernacchini (πρώην συνοδηγό του Al-Attiyah) και τον Μονεγάσκο Daniel Elena, ο οποίος ήταν συνοδηγός του Sebastian Loeb στις τέσσερις νίκες του Γάλλου. Ακολουθεί με τρεις πρωτιές ο Ιταλός Vittorio Brambilla, συνοδηγός του Alessandro Fiorio.

Οι Al-Attiyah και Baumel θα χρειαστεί να περιμένουν ακόμη λίγες εβδομάδες, όταν συνεδριάσει η επιτροπή της FIA, για να μάθουν αν θα κατακτήσουν τον τίτλο στο Πρωτάθλημα Ράλλυ Μέσης Ανατολής 2023, αφού βρίσκονται στην απόλυτη ισοβαθμία στους 108 βαθμούς, με τους Abdullah Al-Rawahi και Ata Al-Hmoud, οι οποίοι τερμάτισαν στη 2η θέση με Skoda Fabia R5. Πάντως ο Al-Attiyah στις δηλώσεις του είπε ότι το πιο δίκαιο θα ήταν η FIA να ανακηρύξει δύο πρωταθλητές για το 2023.

O Al-Rawahi, που είναι πολύ βελτιωμένος φέτος, έκανε εξαιρετικό αγώνα και ουσιαστικά η διαφορά του από τον Al-Attiyah ήταν τα τρία λεπτά που έχασε στην τελευταία διαδρομή της πρώτης ημέρας λόγω σκασμένου ελαστικού. Ο 26χρονος Al-Rawahi στοχεύει να φτάσει στο WRC. Al-Attiyah και Al-Rawahi κέρδισαν από τέσσερις ειδικές διαδρομές, όσες και ο Γαλαταριώτης.

Στην Κύπρο στέφθηκε και τυπικά πρωταθλητής MERC 2 για όγδοη φορά στην καριέρα του ο Msharei Al-Thefiri από το Κουβέιτ. Ήταν ο τελευταίος του αγώνας με το Mitsubishi Lancer EVO X αφού από του χρόνου αλλάζει κατηγορία.

Χορηγοί του 50ου Ράλλυ Κύπρος είναι οι εταιρίες Honda – Γαλαταριώτης, ANCO Catering Equipment, Cablenet, Stop Fire, Ανδρεόπουλος Επιγραφές Λτδ, νερό Φαρμακάς, Jeep και TGI Friday's, ενώ τη διοργάνωση υποστηρίζουν οι Δήμοι Λευκωσίας και Αγλαντζιάς.

Οι Κύπριοι

Συνολικά 15 πληρώματα «κατέκτησαν» τα 194.88 χιλιόμετρα των δώδεκα ειδικών διαδρομών και έφτασαν στη ράμπα του τερματισμού το βράδυ της Κυριακής, στο χώρο του παλιού δημαρχείου Λευκωσίας, στην πλατεία «Ελευθερίας».

Απ΄ αυτούς, οι δώδεκα είχαν την κυπριακή σημαία στο αυτοκίνητο, με γρηγορότερους τους Χρίστο Δημοσθένους / Kύπρο Χριστοδούλου, με Skoda Fabia R5, οι οποίοι τερμάτισαν 6 λεπτά, 38 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή. Πέραν από την 3η θέση της γενικής κατάταξης, κατέκτησαν και το Έπαθλο «Βάκης Στεφανίδης» ως το πρώτο κυπριακό πλήρωμα – τέταρτη φορά για τον Δημοσθένους. Συνολικά, βρέθηκαν πέντε φορές στην γρηγορότερη τριάδα των ειδικών διαδρομών, ενώ ανέβηκαν για 2η φορά στο πόντιουμ, μετά την 3η θέση το 2020. Παράλληλα, με την πρωτιά την Κυριακή, νίκησαν στον 4ο γύρο του Παγκύπριου πρωταθλήματος, κάτι που πέτυχε το Σάββατο, για τον 3ο γύρο, ο Σίμος Γαλαταριώτης, ο οποίος ήταν άτυχος, αφού αποσύρθηκε στην ΕΔ7 λόγω προβλήματος με το ραδιατέρ, μετά από κτύπημα στην προσγείωση, στο άλμα στο Γέρι.

Την 4η θέση στη γενική κατάταξη πήρε ο Παναγιώτης Γιάγκου, με συνοδηγό τον Άριστο Νικολάου, με Hyundai i20 R5, κάνοντας έναν εξαιρετικό αγώνα, που τους έδωσε και δύο παρουσίες στην πρώτη τριάδα των ειδικών διαδρομών. Παράλληλα, έλαβα και το έπαθλο της 2ης θέσης για τα κυπριακά πληρώματα.

Στην 5η θέση γενικής ήταν ο Πέτρος Παντελή, με τον έμπειρο Πάμπο Λαό δίπλα του στο Renault Clio. Πίεσαν τον Γιάγκου για την 4η θέση, όμως τελικά τερμάτισαν +18.8 δευτερόλεπτα πιο πίσω. Οι δύο τους, πάντως, κατέκτησαν και άλλες δύο διακρίσεις, αφού ήταν νικητές της κατηγορίας MERC 3 και της κατηγορίας RC3.

Ο αδελφός του Πέτρου, Χρυσόστομος Παντελή, με συνοδηγό τον Τούλλη Αριστοδήμου, με Peugeot 208 πήραν την 6η θέση στη γενική κατάταξη, έχοντας ένα σταθερά καλό αγώνα, λόγω του οποίου επιβραβεύτηκαν με δύο διακρίσεις! Με την πρωτιά στην κατηγορία RC4, καθώς και στην κατηγορία Rally4, γι’ αυτοκίνητα με κίνηση στους δύο τροχούς.

Την πρωτιά στην κατηγορία RSC2 κατέλαβαν οι Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου / Ελένιος Νικολάου με Mitsubishi Lancer Evo VII, οι οποίοι τερμάτισαν στην 7η θέση της γενικής κατάταξης.

Στην 8η ολοκλήρωσαν οι Άκης Έλληνας και Γιώργος Πουγιούκκας με Ford Fiesta, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν την πρωτιά στην κατηγορία RCL1.

Την πρώτη δεκάδα της γενικής κατάταξης έκλεισαν, και οι δύο με Mitsubishi, οι Φλώρος Στυλιανού / Άγγελος Μακρίδης με Mirage και οι Σταύρος Υπερμάχου / Βασίλης Υπερμάχου με Lancer Evo VII.

Την 11η θέση της γενικής πήρε ο Λοΐζος Παπαγεωργίου, με συνοδηγό τον Πρόδρομο Χρυσάνθου με Mitsubishi Mirage.

Ο Μιχάλης Σοφοκλέους έδειξε το ταλέντο του και πίσω από το τιμόνι, πέραν από την ηθοποιία και την κωμωδία! Με συνοδηγό τον Ευαγόρα Παντελίδη, με ένα Volkswagen Golf, τερμάτισαν στη 13η θέση της γενικής, ενώ έλαβαν και το έπαθλο για την πρωτιά στην κατηγορία RCS1.

Τη σημαντική διάκριση να τερματίσουν στο Ράλλυ Κύπρος, κέρδισαν με το σπαθί τους ο Νίκος Μαραγκός με συνοδηγό τον Νεόφυτο Καρεκλά με Mazda RX8 που πήραν τη 14η θέση και ο Θωμάς Θεοφάνους με τον Άγγελο Ξενοφώντος με Peugeot 106, οι οποίοι είχαν το 15ο γρηγορότερο χρόνο.

Λίγο πιο μπροστά, στη 12η θέση, τερμάτισε ο Mshari Al-Thefiri (Κουβέιτ), με συνοδηγό τον Nasser Al-Kuwari (Κατάρ) και αυτοκίνητο Mitsubishi Evo X, κατακτώντας παράλληλα την πρωτιά στην κατηγορία MERC2.

Συνολικά πήραν εκκίνηση 23 πληρώματα εκ των οποίων τα 22 συνέχισαν και στη δεύτερη ημέρα. Μοναδική οριστική εγκατάλειψη από το Σάββατο ήταν αυτή των Νικόλα Κυριάκου / Γιώργου Ζουππουρή αφού έπεσαν σε γκρεμό και «τραυμάτισαν» το Honda Civic. Οι πολύ γρήγοροι Ζήνωνος / Χριστοφή με το Citroen DS3 R5 εγκατέλειψαν τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή, ενώ σημαντικότερη εγκατάλειψη του αγώνα ήταν αυτή των Γαλαταριώτη / Ιωάννου ενώ προηγούνταν. Σημαντική και η αποχώρηση των Μανώλη / Καλλή με Peugeot 208 ενώ ήταν πρώτοι στη Rally4, δύο διαδρομές πριν το τέλος. Δύο ειδικές πριν το τέλος βρέθηκαν εκτός μάχης οι Γιαννούρη / Χρυσοστόμου με Mitsubishi Lancer EVO IX ενώ ήταν έκτοι γενικής.

Στην πρώτη διαδρομή της δεύτερης ημέρας τέθηκαν εκτός μάχης οι Μάριος και Κωνσταντίνος Ζάκου (Honda Civic), όπως και οι Χριστοδούλου / Νέστωρος (Mitsubishi Lancer Evo VI) και στην τρίτη οι Σωτήρης και Χρίστος Πετρακκίδης με Ford Fiesta ενώ ήταν δέκατοι.