Κυρίαρχος και στη βροχερή Ολλανδία ο Φερστάπεν!

Νικητής στο Grand Prix Ολλανδίας αναδείχθηκε ο κορυφαίος, Μαξ Φερστάπεν

«Χόρευε» στη βροχή και πήρε τη νίκη στο Grand Prix της πατρίδας του ο εντυπωσιακός Μαξ Φερστάπεν!

Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής δεν άφησε κανένα περιθώριο και πέτυχε την ένατη διαδοχική του νίκη τη φετινή σεζόν, σε ένα... τρελό αγώνα που στο τέλος διακόπηκε για 45 λεπτά λόγω της έντονης βροχής. Στη δεύτερη θέση ο συγκινητικός Φερνάντο Αλόνσο, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Γκασλί , ανεβαίνοντας στο βάθρο για τέταρτη φορά στην καριέρα του μετά την ποινή πέντε δευτερολέπτων του Σέρτζιο Πέρεζ.

Στην εκκίνηση τα 18 από τα 20 μονοθέσια ξεκίνησαν με τα μαλακά ελαστικά της Pirelli, με μοναδικές εξαιρέσεις τους Χάμιλτον και Χούλκενμπεργκ, που ξεκίνησαν με τα μεσαία, με τον Φερστάπεν να κρατάει την πρώτη του θέση και τον Νόρις ν' ακολουθεί χωρίς ωστόσο να τον απειλεί. Από την άλλη, ο Αλόνσο έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα και πήρε την 3η θέση από πολύ νωρίς.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα η βροχή επηρέασε την απόδοση των οδηγών, οι οποίοι άλλαζαν τα ελαστικά τους με τον Φερστάπεν να πέφτει στην 4η θέση αλλά όχι για... πολύ. Συγκεκριμένα, ο 25χρονος έκανε τη δική του αντεπίθεση, ξεπέρασε τους Γκασλί και Ζου για να βρεθεί στη 2η θέση και ήταν θέμα χρόνου ν' αφήσει πίσω του τον Σέρχιο Πέρεζ που ήταν σ' εκείνο το σημείο πρωτοπόρος.

Εν τέλει, ο Φερστάπεν βρέθηκε ξανά στην 1η θέση, με τον Πέρεζ στη δεύτερη και τον Αλόνσο σταθερά στην 3η ωστόσο στο 17ο γύρο το Αυτοκίνητο Ασφαλείας εμφανίστηκε για την έξοδο του Λόγκαν Σάρτζεντ, που δεν μπόρεσε να συνεχίσει με το μονοθέσιο «καρφωμένο» στις προστατευτικές μπαριέρες.