Κυρίαρχος ο Alexey Lukyanuk(pics)

Πρώτος Κύπριος ο Χρ. Πολυκάρπου για τρίτη συνεχόμενη φορά

Απόλυτος κυρίαρχος του CNP ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Ράλι Κύπρος αποδείχθηκε ο Ρώσος Alexey Lukyanuk με συνοδηγό τον Alexey Arnautov και αυτοκίνητο Ford Fiesta R5. Στην δεύτερη του παρουσία στα κυπριακά χώματα, μετά το 2015, ο Ρώσος οδηγός δεν άφησε κανένα να τον πλησιάσει, αφού κέρδισε τις 11 από τις 13 συνολικές ειδικές διαδρομές του αγώνα. Με τη νίκη του αυτή κατάφερε να πάρει και τη θέση του δευτεραθλητή στο  Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλιν αφού ο μεγαλύτερος του αντίπαλος, Ralf Sirmacis με Skoda Fabia R5 περιορίστηκε στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης κερδίζοντας δύο ειδικές διαδρομές.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Γερμανός Marijan Griebel και Junior European Rally Champion, στην πρώτη συμμετοχή με το τετρακίνητο Skoda Fabia R5. Στην τέταρτη θέση οι Ούγγροι David Botka και Peter Szeles στο τιμόνι του μοναδικού Citroen DS3 R5. Πέμπτοι στην γενική κατάταξη και πρώτοι μεταξύ των κυπριακών πληρωμάτων οι Χρίστος Δημοσθένους και Πάμπος Λαός στο τιμόνι ενός Mitsubishi Lancer Evo 9.

Αν και ξεκίνησαν την ημέρα με διαφορά 7,4 δευτερολέπτων από τον Botka, Δημοσθένους και Λαός προτίμησαν να «κλειδώσουν» την πρώτη θέση ανάμεσα στους Κύπριους παρά να ρισκάρουν κυνηγώντας τον Botka. Έτσι κατέκτησαν την πρώτη θέση στους Κύπριους για τρίτη συνεχόμενη φορά, δίνοντας νέα πνοή στην προσπάθειά τους  για το τοπικό πρωτάθλημα ράλι. Εξάλλου μετά τις εγκαταλείψεις του Λετονού Nikolay Gryazin το Σάββατο ενώ βρισκόταν στην δεύτερη θέση της γενικής, αλλά και του Λάμπρου Αθανασσούλα με το Fiesta R5 της Team Greece, οι θέσεις 5 μέχρι 10 ήταν κυπριακή υπόθεση.

Στην έκτη θέση ο «Chips Junior», στην πρώτη του συμμετοχή ως οδηγός στον εθνικό μας αγώνα. Με συνοδηγό τον Αντώνη Χρυσοστόμου και αυτοκίνητο ένα Lancer Evo 9 κατάφεραν από χθες να αναρριχηθούν στην έκτη θέση την οποία διατήρησαν παρά την επίθεση από τους Ζήνωνος και Χριστοφή (Mitsubishi Lancer Evo 9), οι οποίοι κατάφεραν να γράψουν τον ταχύτερο χρόνο στα κυπριακά πληρώματα στην 12η ειδική διαδρομή. Στη όγδοη θέση οι Σάββας Σάββα και Ανδρέας Παπανδρέου με άλλο ένα Mitsubishi Lancer Evo 9 και στην ένατη θέση οι Ποσείδιας και “Erikson” με ένα δεκάρι Mitsubishi Lancer evolution. Τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Στ. Αντωνίου και Δ. Πιερή με Mitsubishi Lancer Evo 9. Στις ηχηρές κυπριακές εγκαταλείψεις περιλαμβάνονται αυτή του Σίμου Γαλαταριώτη, ο οποίος αποχώρησε από κινητήρα ενώ κυνηγούσε τον Δημοσθένους για την πρωτιά στα κυπριακά πληρώματα.

Το CNP ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Ράλι Κύπρος 2016 είχε τελικά μία ειδική διαδρομή λιγότερη, αφού οι διοργανωτές αναγκάστηκαν να ακυρώσουν για λόγους ασφαλείας την Love Cyprus Golden Stage 1 (Ε.Δ 13). Έτσι τα πληρώματα συνέχισαν απευθείας στην Love Cyprus Golden Stage 2, που ήταν και η τελευταία ειδική διαδρομή του αγώνα.

Νικητής της Love Cyprus Special Stage 2 ήταν ο Lukyanuk λαμβάνοντας €25.000 από τον ΚΟΤ, που ήταν χορηγός της διαδρομής. Δεύτερος ο Simarcis ο οποίος έβαλε στην τσέπη €15.000 και τρίτος ο Griebel με την «είσπραξη» να φτάνει τις €10.000. Στην παρθενική του εμφάνιση στα κυπριακά χώματα, ο Τούρκος Πρωταθλητής Murat Bostanci της Castrol Ford Team Turkiye και οδηγώντας ένα τρικύλινδρο Ford Fiesta R2 κέρδισε την πρώτη θέση στην δικίνητη κατηγορία τόσο στην Love Cyprus Golden State όσο και στον αγώνα λαμβάνοντας ένα μπόνους της τάξης των €7.000. Ο δεύτερος στην δικίνητη κατηγορία και ομόσταυλός του Βugra Banaz πήρε €2.000.

Υπενθυμίζεται ότι ο εθνικός μας αγώνας ήταν ο τελευταίος γύρος στο ημερολόγιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ο πέμπτος αγώνας του Πρωταθλήματος Μέσης Ανατολής και ο τέταρτος γύρος για το Κυπριακό πρωτάθλημα, καθιστώντας το CNP ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Ράλι Κύπρος τον μοναδικό αγώνα που φιγουράρει σε δύο περιφερειακά πρωταθλήματα της FIA.

Αποτελέσματα

1. A. Lukyanuk – A. Arnautov            Ford Fiesta R5                        2:06:55.9

2. M. Griebel – P. Winklhofer                         Skoda Fabia R5                      2:09:08.1

3. R. Simarcis – A.Siminis                  Skoda Fabia R5                      2:09:51.9

4. D. Botka – P. Szelles                      Citroen DS3                            2:13:16.1

5. Χρ. Δημοσθένους – Π. Λαός          Mitsubishi Lancer Evo 9         2:14:09.1

6. CHIPS JUNIOR – Α. Χρυσοστόμου Mitsubishi Lancer Evo 9      2:16.09.1

7. Κ. Ζήνωνος - Φ. Χριστοφή             Mitsubishi Lancer Evo 9         2:16:19.3

8. Σ. Σάββα – Α. Παπανδρέου          Mitsubishi Lancer Evo 9         2:19:27.7

9. Μ. Ποσείδιας - “Erikson”                 Mitsubishi Lancer Evo 10       2:21:19.2

10. Στ. Αντωνίου – Δ. Πιερή               Mitsubishi Lancer Evo 9         2:22:21.5

Τα αποτελέσματα παραμένουν ανεπίσημα μέχρι τη διεξαγωγή του τελικού τεχνικού ελέγχου αργότερα σήμερα