Μαρόκο-Ιράν 0-1: Ο Μπουχαντούζ άφησε τάβλα τους συμπαίκτες του! (vid-pics)

Tο Ιράν σόκαρε το Μαρόκο και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Το Ιράν πέτυχε την πρώτη του νίκη σε τελική φάση του Μουντιάλ μετά από 20 ολόκληρα χρόνια, επικρατώντας με 1-0 του Μαρόκου στην Αγία Πετρούπολη.

Μοιραίος παίκτης για το Μαρόκο ήταν ο Μπουχαντούζ ο οποίος πέρασε αλλαγή στο παιχνίδι και υπόγραψε την ήττα της ομάδας του, βάζοντας αυτογκόλ στο 95ο λεπτό με κεφαλιά.

Πλέον, το Ιράν θέλει να υπάρξει νικητής στο αποψινό ντέρμπι ανάμεσα στην Ισπανία και την Πορτογαλία για να έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει με αξιώσεις την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Το Μαρόκο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει από την αρχή το δικό του ρυθμό, περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο τους Ιρανούς.

Η πρώτη τελική φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 2ο λεπτό για λογαριασμό του Μαρόκου. Ο Χαρίτ σούταρε από πλάγια θέση όμως δεν βρήκε στόχο. Οι Μαροκινοί απείλησαν ξανά στο 5ο λεπτό με καλή αλλά άστοχη κεφαλιά του Μπελχαντά μέσα από την περιοχή. Τρία λεπτά αργότερα οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Ελ Κααμπί ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 19ο λεπτό έγινε μια διαρκείας για το Μαρόκο στη μεγάλη περιοχή του Ιράν. Ο Μπενατιά έκανε το τελευταίο και το μόνο σουτ που πέρασε από τα πολλά σώματα των αμυντικών που ήταν μαζεμένα μπροστά από το τέρμα. Η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια την έδιωξε ο τερματοφύλακας. Στο 20ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια του Ιράν στο παιχνίδι με ένα χλιαρό πλασέ του Ανσαριφάρντ το οποίο αποκρούστηκε από τους αμυντικούς του Μαρόκου. Στο 30ο λεπτό το Μαρόκο απείλησε με ένα πλασέ του Χαρίτ το οποίο μπλόκαρε ο Μπεϊρανβάντ.

Ο τρελός ρυθμός που είχε δώσει το Μαρόκο στο παιχνίδι έπεσε μετά το 35ο λεπτό. Δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου το Ιράν έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όμως ο κήπερ του Μαρόκου, Ελ Κατζουί, στα διαδοχικά σουτ των Αμζούν και Τζαχανμπάκς, κρατώντας το μηδέν και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το τέμπο του αγώνα ήταν αρκετά χαμηλό, με τις δυο ομάδες να φαίνονται ιδιαίτερα επηρεασμένες από την κόπωση. Το Ιράν «εγκλώβισε» το Μαρόκο με την τακτική του και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα με εξαίρεση τη φάση του 80ου λεπτού, όπου ο Μπεϊρανβάντ απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Ζιγές. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τέλειωνε ισόπαλο όμως το Ιράν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο παρά δυο χάρη στο αυτογκόλ του Μπουχαντούζ στο 93ο λεπτό, πετυχαίνοντας μια ιστορική νίκη.

ΜΑΡΟΚΟ-ΙΡΑΝ 0-1

ΓΚΟΛ: 95’ Μπουχαντούζ (αυτογκόλ)

ΜΑΡΟΚΟ: Ελ Κατζουί, Χακιμί, Μπενατιά, Σαΐς, Ζιγές, Ελ Αχμαντί, Μπελχαντά, Μπουσουφά, Αμραμπάτ (75’ Σοφιάν Αμραμπάτ), Χαρίτ (82’ Ντα Κόστα), Ελ Κααμπί (77’ Μπουχαντούζ).

ΙΡΑΝ: Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί, Σεσμί, Μασούντ (67’ Ταρεμί), Πουραλιγκαντζί, Εμπραχιμί (79’ Μονταζερί), Ανσαριφάρντ, Αμίρι, Τζαχανμπάκς (85’ Γκόντος), Αζμούν, Ρεζαεϊάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Ελ Αχμαντί – Μασούντ, Τζαχανμπάκς, Ανσαριφάρντ