Κ14 Διγενής Μόρφου – Απόλλωνας 0-3: «Κυανόλευκη» επικράτηση

Σημαντική βαθμολογική νίκη για τον Απόλλωνα Λεμεσού που πήρε το «διπλό» απέναντι στον αξιόμαχο Διγενή.

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Προαιρετικού Παγκύπριου Πρωταθλήματος Κ14, ο Διγενής Μόρφου, φιλοξένησε στις 10:00 π.μ. τον Απόλλωνα, στο Γήπεδο του Αρχηγείου της Αστυνομίας, σε ένα αγώνα που ενώ στο ημίχρονο ήταν 0-0, ολοκληρώθηκε με 0-3 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Ο Απόλλωνας με τη σημερινή του νίκη ανέβηκε στους 55 βαθμούς και παραμένει στη 2η θέση, πίσω από τον ΑΠΟΕΛ. Αντίστοιχα, ο Διγενής έμεινε στους 19 βαθμούς και την 15η θέση, καθώς και οι άλλοι αγώνες είναι σε εξέλιξη.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν απόλυτα ισορροπημένες και διατήρησαν τις εστίες τους απαραβίαστες. Έτσι, φυσιολογικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Στο β’ μέρος, ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στα δυο πρώτα λεπτά αγώνα, έλυσε το Γόρδιο δεσμό, ανοίγοντας το δρόμο στην επικείμενη νίκη του. Σκόρερ του 0-1, ο Γιώργος Παναγιωτίδης, ο οποίος μετά τη λήξη του αγώνα μίλησε στην κάμερα της ιστοσελίδας μας. Ο νεαρός, μπήκε στην περιοχή και με ένα ψηλοκρεμαστό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Παναγιωτίδης με αυτό του το γκολ έφτασε τα 11 γκολ στο Πρωτάθλημα.

Το 0-2 ήρθε και πάλι σε σύντομο χρονικό διάστημα μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Κωνσταντίνος Πίκης εκτέλεσε και με κεφαλιά ο Φίλιππος Δημητρίου, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ευτύχισε να σκοράρει και τρίτο γκολ στην αναμέτρηση, αυτή τη φορά με τον Παναγιώτη Μούζουρο, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ σημείωσε το τελικό 0-3.

Αξιοσημείωτο ήταν ότι ο Απόλλωνας μετά το αιφνιδιαστικό του ξέσπασμα των 3 γκολ μέσα σε 10 λεπτά, μπορούσε να πετύχει και 4ο γκολ στο ματς όταν μια βολίδα τύπου…Ντα Σίλβα από μακριά πλάγια δεξιά σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών.